30.6.2024 9:26
V tomto článku a videu se zaměříme na aktuální vývoj realitního trhu ve Zlínském kraji! Petr Makovský z projektu Realiťák roku a Reality iDNES.cz vám přináší exkluzivní rozhovor s předními odborníky na realitní trh ve Zlínském kraji. Diskuze se dotkla nejen aktuálních cen nemovitostí, ale také faktorů, které ovlivňují trh – od úrokových sazeb po investiční strategie. Zjistíte, jak se mění poptávka po různých typech nemovitostí a jak se na to připravují realitní kanceláře a makléři.
Grafy ve videu jsou ověřené exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj
GRAFY jsou možné si prohlédnout a stáhnout k Vašemu použití ZDE
Realitní trh ve Zlínském kraji prožívá období stabilizace a postupného růstu cen, což je důsledek klesajících úrokových sazeb a zvyšující se poptávky po nemovitostech. Experti z oblasti reality představují své postřehy z první poloviny roku 2024 a diskutují o očekáváních pro nadcházející měsíce.
V první polovině roku 2024 zažívá realitní trh ve Zlínském kraji znatelné oživení. Stabilizace cen a zvyšující se poptávka po bytových i nebytových nemovitostech naznačují optimistické vyhlídky pro tento region. Klíčoví hráči v realitním sektoru, včetně Filipa Hladiše z EXPLICIT REALITY a Michala Macháčka z REMACH UH, poskytují své názory na současné tržní podmínky.
Filip Hladiš, působící v Uherském Hradišti, pozoruje stabilizaci trhu a postupný růst cen nemovitostí v okrese. "Ceny nemovitostí, jak bytů, tak domů, se pomalu ale jistě zvyšují, což podporuje i snižující se úrokové sazby," uvádí Hladiš.
Michal Macháček zdůrazňuje, že trh je nyní schopen přesněji odhadovat prodejní ceny, což redukuje dobu, po kterou nemovitosti zůstávají v nabídce. "Dříve jsme se mohli mýlit o ±20%, dnes je to spíše o 5%," komentuje Macháček.
Snižující se úrokové sazby výrazně přispívají k zvýšenému zájmu o koupi nemovitostí. Tento trend potvrzuje i Jaroslav Kadlčík z HUSKY REALITY, který uvádí, že investoři i běžní kupující jsou aktivnější díky lepším podmínkám financování.
Očekávání pro zbytek roku jsou optimistická, ačkoliv někteří experti předpovídají, že velké změny na trhu s pozemky pravděpodobně nepřijdou do konce roku. Martin Zeman z AGENTURY ZVONEK soudí, že trh bude pokračovat ve stabilizaci a že aukce se mohou stát běžným nástrojem pro prodej nemovitostí.
Realitní trh ve Zlínském kraji ukazuje známky zotavení z předchozích let, což dává naději jak realitním zprostředkovatelům, tak potenciálním kupcům. S pokračujícím snižováním úrokových sazeb a stabilizací cen se očekává, že druhá polovina roku 2024 přinese další pozitivní změny na trhu.
Komletní přepis videa:
Dobrý den, dámy a pánové. Vítám vás u našeho dalšího dílu Analýzy vývoje realitního trhu. Tentokrát ve Zlínském kraji a okresech za účasti nejlepších realitních makléřů projektu Realitka roku 2023, anebo Realiťák roku 2023 i s přesahem do ročníku 2024. Máme začátek června. Já jsem velmi rád, že mohu přivítat několik milých hostů. Prvním z nich je Filip Hladiš z EXPLICIT REALITY. Dobrý den.
Dobrý den.
Pak tady máme Michala Macháčka z REMACHu, Uherské Hradiště. Dobrý den, Michale.
Dobrý den.
Jaroslava Kadlčíka z HUSKY REALITY. Ahoj, Jardo.
Zdravím vás také všechny.
Martina Zemana z agentury ZVONEK. Dobrý den.
Krásný dobrý den přeju všem.
Chybí nám Jana Kocourková z Reality Kocourek. Snad se možná k nám někdy připojí. A ještě místo Ondry Hona se připojil za Cenové mapy Zdeněk a teď si nepamatuju příjmení.
Pouba, taky všechny zdravím. Zdeněk Pouba.
Jasně, omlouvám se, nenapsal jsem si to a pak mi to úplně, nebo napsal jsem se ti, a pak mi to úplně vypadlo. Pánové, vítám vás u našeho diskuzního pořadu. Budeme se bavit o Zlínském kraji, o okresech, kde jsou 4 okresy. A možná úplně na začátek, abysme to úplně neprotahovali, protože měli bysme se vejít do nějakých 30-35 minut. Pojďme se rovnou podívat na váš názor, jak se dneska ten realitní trh u vás ve Zlínském kraji vyvíjí. Jestli vnímáte nějaké změny od začátku roku. A možná dám slovo nejdřív Filipovi.
Zdravím vás. Tak co se týká za mě toho vývoje celkově trhu, ač jsou to byty nebo domy třeba pro okres Uherské Hradiště, kde převážně působím nebo Uherskobrodsko. Tak se to za mě stabilizovalo pomalu. Ty ceny si myslím, že půjdou do budoucna nahoru pomalu ale jistě. A začíná to období, kdy hypotékční sazby nám k tomu samozřejmě pomůžou. Takže v rámci cen třeba nemovitostí, v rámci bytů a domů je to takové, teď za mě stabilizované. Těch poptávek přibývá, stoupá. A zase s tím pracujeme tak, jak jsme s tím pracovali vždycky.
Děkuju. Zůstaneme v Uherském Hradišti a zeptám se Michala Macháčka na to stejné.
Tak dá se lépe odhadnout prodejní cena tak, aby nám nemovitost neležela daná na trhu. Takže dřív jsme to tipovali ±20 procent. Nebyli jsme si jistí, kolik co nám běhá na trhu. Dneska to myslím, že jsme kolem třeba 5 % plus, mínus, kdy jsme schopni odhadnout tu cenu, za kolik se to prodá.
Prima. Úvodní vstup teď přijdeme do Zlína a poprosím Jardu Kadlčíka.
Tak za mě teda očekávání je, že to je momentálně, jak tady říkal Filip, snížení úrokový sazeb. Samozřejmě pomáhá hodně teďka za nakupování. Začali to hlavně primárně investoři, kteří začali za mnou chodit s poptávkami, že by chtěli nějaké nemovitosti začít nakupovat. A samozřejmě to vidím jakoby hlavní ukazatel, když investoři chtějí nakupovat, tak samozřejmě ten běžný prostě klient, co mají ty nebo pro vlastní bydlení, tak samozřejmě začnou více, více ozývat. A vidíme to samozřejmě i na té chuti těch prodávajících, že začínají chtít více prodávat, že už ten trh je stabilizovanější. A momentálně i co se týče nějaký našich rezervací, tak to vnímáme, že opravdu od začátku roku prostě pořád jsou každý měsíc nějaké národy, ať už náboru nových nemovitostí do nabídek a samozřejmě i ta poptávka. Je to vidět primárně na těch prohlídkových dnech, které momentálně dneska akce nebo zprocesováme na těch nemovitostech.
A budeme pokračovat opět ve Zlíně a zeptáme se Martina Zemana.
Já bych asi vcelku souhlasil s Jardou. Asi nejvíc je vidět, že ti investoři nebo ti lidi, kteří ty nemovitosti berou z toho investičního pohledu, tak jsou, tak jsou asi teď trošičku dominantnější. Ono je to vidět i z mého pohledu třeba nejvíc na nejpoptávanější v tuhle chvíli podle mě třeba bytech ve Zlíně, což jsou dva kkáčka. Kdy tam za mě trošičku vzrostla oproti začátku roku cena. A samozřejmě i třeba tak, jak říkal Filip, ty úrokové sazby tam asi dobře nahrávají. Takže teď primárně ty investoři jsou asi největší podíl. A je i vidět, že ten trh se prostě krásně startuje, že opravdu ty úrokové sazby lidi si asi nějak trošku zvykli. Začíná to prostě fungovat a otáčet se to velice, si myslím, dobrým směrem, takže asi tak.
Já poprosím, děkuju, a jenom poprosím, když do toho chtít Zdeněk vstoupit, tak ať do toho klidně kdykoliv vstoupí. Jenom hlásím, ať máme. Pojďme se podívat ještě už na první nějaký čísla, který vidíme. Jenom zatím nějaký přehled Zlínského kraje. Domy, byty. Je vidět, že za poslední období. To znamená od prosince 2023, nám cena bytů, nabídkových cen bytů stoupla o 5,3 %. Dostala se na nejvyšší úroveň za poslední dobu na 59 754 korun za metr. Dokonce stoupla i cena domů ve Zlínském kraji od začátku roku, a to o necelé 2 %. Pánové, pojďme se podívat možná spíš na jednotlivé okresy, ve kterých působíte. Pojďme teda nejdřív zase na Uherské Hradiště. Máme tam dva pány. Uherské Hradiště dneska je z hlediska nabídkových cen nejdražší okresem v rámci Zlínského kraje, kde průměrná cena je někde okolo nebo ne nejdražším, je druhým nejdražším, je samozřejmě tam Zlín. Ale průměrná cena se přešoupla přes 61 000 korun za metr čtvereční. Vnímáte to taky tak, že za poslední rok se v Uherském Hradiště průměrný byt začal už zdražovat? Filipe.
Za mě to tak vidím, co mám vlastně byty na prodej u nás v okresu Uherské Hradiště. Tak to období, kdy prostě lidi se ptali na slevu, tak opadlo celkem. A teď se dostáváme do situace za mě s mými klienty, kdy spíš naopak zase využíváme u nějakých typu nemovitostí. U typu bytů. Samozřejmě tak aukce, jo. Takže tohle se zase otočilo oproti tomu, co bylo třeba v předešlém roce, kdy ti lidi hodně hráli na to, že chtějí nějakou slevu. Tak teď právě se, když se jim ten byt opravdu líbí a je tam víc zájemců, tak se dostávám zase do toho období, kdy i ty aukce nejsou úplně košér, jo. Takže s tou cenovkou určitě souhlasím, je to zase nemovitost od nemovitostí. Každý byt je jinčí, ale té průměrné ceny, třeba na to Uherské Hradiště kolem těch 60 tisíc za metr čtverečních, to by za mě souhlasilo.
Michale, úplně ta stejná otázka, ještě dodatek, chodí víc klientů na prohlídky?
Odpovím odzadu, chodí na prohlídky, určitě víc lidí se zajímá, začíná hledat. Co se týká čísel, tak třeba v rámci inflace, která byla vysoká a inflačních doložek, si lidé stěžovali dva roky zpátky při výstavbě, že se jim zdražil z 3 milionů 2kk na 3,2. A dneska jsou za to strašně rádi, protože tyhle byty začínají na 3,9–4,2 milionu. Takže opravdu ty ceny vzrostly. Vidíme to. A co se týká toho průměru, ty novostavby jsou u nás nějakých 75 až 80 tisíc za metr, ale máme tady jeden docela ústřel, kdy se nám prodal tady byt za 120 tisíc za metr.
Stanou se i horší věci, než jenom tohle to.
Pražák nebo Hradiště, co já vím.
Nevěděl, co s penězma nebo co, co to bylo za klienta, jestli se můžu zeptat.
Prosím?
Co to bylo za klienta, že se to tak vydařilo? To chtěl tak extrémně do tý lokality, nebo co ho tak lákalo?
Lokalita určitě, a tou zajímavost ještě bylo, že tam byly vlastně dva prodávané byty. Ten jeden byl jako extrémně velký a měl 189 m² a ten šel za 16,5 milionu. To jsme řešili my teda konkrétně. A ten byt za 12 milionů si řešili samoprodejci. A to byl stometrový byt. Takže jako v přepočtu, když vezmeme, ten první byt odpovídá té ceně 80 tisíc za metr. Ten druhý byt prostě těch samoprodejců a samokupujících 120. Nevím, možná opravdu ta lokalita. Zjistili si, myslím si, že ta doba, jsme pořád v covidu. To dopadlo vedle.
Gratulujeme.
Pojďme do Zlína. Zlín je v tuto chvíli samozřejmě z hlediska cen bytů nejdražší v celém Zlínském kraji. Vnímáte to taky tak? A potom druhá ještě podotázka, na kterou poprosím odpověď. Vlastně z hlediska čísel vidíme, že i počet nabídek bytů k prodeji se u vás relativně velmi snížil. Jak to vnímáte? Martin možná začne nejdřív.
Já si myslím, že já to teda vezmu od té poslední otázky, nebo té podotázky. Já si myslím, že ta nabídka se asi malinko zmenšila. Ale nepřijde mi, že to je jako úplně nějak jako extrémně. Myslím si, že těch bytů jako pořád v té nabídce je, ale ano, je jako vidět nějaký drobný pokles. Nevím, jestli je to způsobené tím, že třeba někteří lidi ještě pořád můžou být v takové té váhavé fázi, jestli už s tím jít třeba na trh nebo ještě chvíli počkat nebo něco takového. A jinak, co se týče teda té cenovky, tak to by asi plus, mínus mohlo odpovídat. Já jsem možná malinkato už to nakusoval s těma 2 kkáčkama, které za mě třeba šly nejvíc nahoru od toho ledna. Kdy opravdu od toho ledna i ty úrokové sazby, všechno tomu trhu jakoby, dejme tomu, napomáhá. Tak říkám, za mě třeba na těch 2 kkáčkách konkrétně asi je vidět ten posun té ceny ve Zlíně opravdu nejvíc, protože to je asi nejpoptávanější v tuto chvíli zboží, obzvlášť třeba od těch investorů, že v podstatě v uvozovkách řečeno, každý by chtěl v tom Zlíně, když to kupuje na investici, mít dva kkáčko s balkonem a ideálně někde v nějaké v pohodě lokalitě, aby tam nebyla moc rekonstrukce a tak. Takže ty byty, které jakžtakž odpovídají tedy tomu specifiku, tak samozřejmě relativně dost teďka letí nahoru.
Děkuju, Jardo.
Já jsem teda nezaznamenal v podstatě žádné nějaké velké změny, ani v nabídce. Nám pořád chodí nové zakázky vlastně na prodej. Někdy to bývají i tři zakázky za týden. A co se týče těch cen samozřejmě, které jsou zvýšené, tak je to samozřejmě tím, že se vypustilo pár nových projektů, pár nových bytů, které tam zrovna vlastně teďka třeba Zvonek nabízí. A v podstatě tam tu cenovku trošičku navýšili. Ale nevnímám v tom nějaký jakože rozdíl nebo aspoň teda u mě se teda nikde jakoby ta poptávka nebo nabídka prostě neovlivnila. Máme pořád spoustu nabídek, které se prodávají. A jak jsem říkal, investorama, který nakupují, tak tam to jde opravdu vidět, že oni chtějí samozřejmě podpořit některé byty, takže některé samozřejmě nemovitosti se nemusí vůbec do té nabídky dostát fyzicky. Ale samozřejmě jsou zobchodovatelné nebo jsou zobchodované.
Já jenom možná jenom rychle ukážu, jak vypadá velikost nabídky podle jednotlivých okresů. Ve srovnání květen každého roku od roku 2020, kde ty čísla prostě nějakým způsobem jsou vidět, že třeba v celém nebo ve Zlíně jako takovém je tam pokles asi už 71 nemovitostí. Ale to číslo je pořád obrovsky vysoké. Ve Vsetíně to kleslo na polovinu. V Uherském Hradišti skoro o 40. V Kroměříži o 40 taky. Ale vrátím se ještě do Zlína, protože mě samozřejmě zajímají domy jako takové. Pánové, vidíte, a teď možná všeobecně, že se s domy něco děje, nebo se pořád neprodávají? Možná začneme rovnou Jardou. Jardo, tobě, tebou, promiň.
Jako podle mě nemovitosti, pokud je to nemovitost, řekněme, do nějakých pomyslných 10 milionů korun, tak tam obchodují za mě relativně rychle. Pokud jsou to nemovitosti 10 plus anebo dokonce kolem 20 milionů, tak tam ten pokles je opravdu samozřejmě vidět, protože samozřejmě tam ta velká prostě chuť úplně lidí nakupovat za ty vyšší úrokové sazby zatím stále není. A ti, co mají ty peníze samozřejmě prostě hotové, připravené, tak ty by chtěli samozřejmě prostě zlevňovat nebo chtěli by případně nějaké slevy. Ale mají tady, jsou momentálně zvyklí, že samozřejmě zlevňovat nechtějí. Takže ty nemovitosti jsou kolem 20, 15-20 milionů. Ty jsou za mě hůř obchodovatelné. Co je do 10 milionů, tak vím, že Filip tam měl teďka taky pěkný domeček na Bělově. Myslím, že už asi nejspíš takový zarezervovaný, jo. Takže ty nemovitosti okolo 10 milionů korun, plus, mínus jsou za mě obchodovatelné, relativně v rychlém a v krátkém čase. Teď jsem tam dělal taky nějaké nabídkové jednání. My jsme taky navyšovali cenu na nějakých 11 prohlídek z 11, tuším, 6 faktických zájemců tam bylo. Takže nemovitosti okolo 10 milionů, do 10 milionů, když jsou hezké, prodávají se velmi rychle. Tyhle nemovitosti opravdu 15 plus, tak si na toho svého kupujícího musí bohužel prostě počkat. Ti lidé hodně řeší, jestli i v případě něčeho nového, byť není samozřejmě do čeho, anebo prostě samozřejmě chtějí nějakou slevu uplatnit toho prodávajícího, ale to se zatím momentálně prodávajícím nelíbí a tím ještě prodávat nechtějí. Takhle to vidím já třeba za sebe.
Pánové, vidíte to stejně?
Já myslím, že jako v tomhle určitě můžu s Jardou souhlasit. Jediná třeba věc, kterou možná je třeba dobré zmínit. On se právě bavil. Nemovitost je do 10 milionů. Co se týče teda těch domů. Já bych možná malinko ještě zmínil, třeba domy jsou v takové té ještě nižší cenové hladině. Leckdy to jsou třeba domy, které jsou levnější než byty. A tam se třeba občas řeší problém, není to vždycky, ale bývá to, že samozřejmě ti poptávající mají, jak kdyby v sobě takové to, že oni by teoreticky chtěli jít do bytu. Ale ten byt je pro ně moc drahý, takže se rozhodnou, že by vlastně možná šli i do toho domu. Jenomže samozřejmě ta cenovka je většinou nějaká, je-li to třeba, dejme tomu, do 3 milionů. A prostě může tam bohužel nastat ten problém, kdy je těch prohlídek hodně, protože ti lidi tam přijedou a samozřejmě chtěli by ideálně hned bydlet, což třeba někdy jde, ale většinou takovýhle nemovitostí je třeba potom už potřeba nějaká rekonstrukce, což pro ty lidi může znamenat dalších 700, 800 tisíc, milion navíc. A pak už jsou takový v tom váhavý a neví třeba, jestli do toho jít, nejít. Tak to jsem možná chtěl ještě zmínit, že jinak bych s tím najednou určitě souhlasil, co se týče těch domů. Jako, když jsou pěkné, tak si myslím, že se prodají v pohodě. Jediný problém je prostě, pokud ta nemovitost je tady v tomhle ranku, co jsem teďka zmiňoval možná, nebo ne problém, ale víc se to asi musí trošku řešit intenzivněji.
Když se podíváme do Zlína, tak tam ty domy začaly nebo vzrostla jejich cena. Zároveň se lehce snížila i poptávka. Začaly se domy hýbat i ve Zlíně? Nebo je tam stejná varianta třeba jako v Uherském Hradišti, že se kupují jenom ty, jak to říct, levnější nemovitosti, Filipe.
Za mě kolem toho Zlína ty lukrativnější nemovitosti jsou v kurzu teď, jo. Protože ti lidi vnímají to, že buď tam je, třeba teď jak jsme řešili Bělov, prodej Bělova. Tak tam bylo možnost převzetí hypotéky, a to je samozřejmě lákavé pro ty kupující, že toho můžou využít, jo. Dofinancují si zbylou část buďto vlastními zdroji nebo hypotékou další. A je to pro ně lukrativní. Ale v rámci toho, ty levnější nemovitosti kolem Zlína. Za mě to kus od kusu, jo. Na přelomu roku se to u mě třeba u mých klientů začlo hodně lámat, kdy ty domy po rekonstrukci jsme začali prodávat. Takže to vlastně, s čím jsme to táhli minulý rok, že domy před re, pardon, před rekonstrukcí, tak domy před rekonstrukcí, že nám stály. Lidi do toho nechtěli jít, protože viděli to, že to toho musí vrazit další milion, milion a půl, tak nám to stálo. Tak přelom roku mi dal to, že prostě se ty domy prodaly. A nevidím v tom už takový rozdíl, jestli je to před rekonstrukcí nebo rekonstrukci. Za mě všechna tahle nabídka, je to pak o stanovení samozřejmě té aktuální tržní ceny, která je reálná pro ten trh. A v rámci tohoto mizí i tak. Ať je to před rekonstrukcí nebo novostavba nebo po rekonstrukci.
Děkuju. Koho jsem se neptal? Jardy, myslím.
Já jsem odpovídal, myslím, že Michal.
Omlouvám, jako jsem se do toho zapletl. Michal. Ten tam usnul. Radši se schoval.
No, ono dřív jsem to měl tak, že vlastně nemovitosti, domy do 4-5 milionů se prodávaly kvůli parametrům DTI, DSTI. A ti lidé byli hodně omezení. A možná jsme se už spolu bavili, že vlastně vymizela taková ta střední nebo vyšší střední třída, která vlastně dosáhla na vyšší řády milionů těch na hypotéce. A tedy nyní už se prodává líp, jak jsme říkali, je to stabilnější. A je opravdu jedno, jestli je to i před rekonstrukcí nebo nové. Ale mně připadalo, že třeba i ty dražší nemovitosti nad 10 milionů pořád šly, protože ti lidé neřešili tolik hypotéku a byli ochotni si připlatit. Takže jsme tam řešili třeba dům přes 18 milionů, který šel, nebo ať už ten byt za 16. Takže od konkurence dům za 20. Na to se ti bohatší hlásili.
Děkuju moc. Možná poslední téma zatím pro dnešek. Pojďme se podívat na pronájmy, protože pronájmy jsme poprvé začali teďko sledovat i v rámci jednotlivých okresů. Relativně zajímavá data, které tam potom pustíme na obrazovku. Možná zůstaňme v Uherském Hradišti rovnou a necháme znovu ještě mluvit Michala. Jak to vypadá s pronájmy bytů na Uhersko-hradištsku?
Jak to vypadá, když tak shrnu situaci nebo celkově, jako kdybych nevím, jak byla konkrétní otázka. Měli jsme teďka takové vlny, kdy zájemci chodili takový jako zvláštní. Bylo potřeba hodně mezi nimi vybírat. Čekalo se na několik developerských projektů. A vlastně vždycky, když se některý z nich otevře, že jo, tak je to jako strašný boom a ty luxusní nemovitosti jdou. Lidi si pronajímání i za vyšší peníze. U nás třeba 20 000 měsíčně. Já nevím, kolik je to u vás peněz, ale kus energie. A celkově ty pronájmy teď se zlepšily, objevuje se strašně moc nemovitostí, kdy jednu dobu to bylo špatné. A mám tady třeba z jiné kanceláře kolegů, kdyby paní majitelka říká, že půl roku to nemají pronajaté. Takže teď bylo horší najít nájemce vhodného.
Já, když koukám totiž na data, tak ceny bytů k pronájmu začaly růst. Nabídka začala extrémně klesat. Dalo by se říct, extrémně, protože někde padla i o polovinu. Nejenom v Uherském Hradišti a okolí, ale i ve Zlíně. Má nějaký důvod, proč třeba v rámci Uherského Hradiště ta nabídka tolik poklesla, Filipe?
To je otázkou, za mě ten důvod to nemá. V rámci toho poklesu, v rámci toho poklesu je to o tom, že ti lidi spíš hledají, jako že nemovitosti ke koupi za mě, jo. Já ty pronájmy věnuju, jako svým klientům se věnuju v rámci pronájmu. Ale v rámci těch nemovitostí k pronájmu, mám tam třeba teď nějaké tři kkčko, které pronajímáme 1,5 měsíce. A není úplně jednoduché najít toho vhodného nájemce. Jo, je to po rekonstrukci, je to pěkné. Samozřejmě má to svoji hodnotu. Ale jak řekl Michal, tak ta poptávka po těch nájmech tady není tak velká aktuálně teda za mě v tomhle období.
Když půjdeme do, ještě Michal, jasně, hlásí se.
Já bych jako doplnil, co se teď třeba děje s těmi projekty. Hodně se propojují nemovitosti. To znamená, že jak se objeví lidé, my vlastně budeme na další nemovitost. Takže spousta třeba, řeknu, ze tří bytů, my dva ani neinzerujeme, jo. A z toho jednoho je bereme na další dvě zakázky. A vlastně jako propojujeme, ale celkově ta ochota pronajímat potom po tom covidu i díky těm možná dostupnějším hypotékám klesla, ale ta nabídka, si myslím, že i tím je užší.
Pojďme do Zlína. Tam je Univerzita Tomáše Bati, jestli se nepletu. To znamená, hrálo by to k tomu, že i studenti si vyřizují pronájmy. Zase tam cena oproti poslední, oproti květnu 2023 stoupla z 255 korun na 271. A počet nemovitostí z 538 klesl asi na 337 v nabídce. Pánové ze Zlína, možná, Jardo, nejdřív u tebe, jak to vnímáš?
Já se přiznám, že já moc nájmům nevěnuju žádnou pozornost. Já s nájmy pouze řeším klientům, kteří to ode mě koupí, pakliže mám vlastně nachystané materiály, tak to pronajímám. A mám možná do 10 klientů, které maximálně řeším v rámci celého roku. Takže já jsem úplně nezaznamenal nějaké jakože změny, výkyvy. Máme tam teďka asi dva byty možná na pronájem, ale vím, že to je jakože další čekačka, protože samozřejmě preferují spíš českou klientelu, mám-li to říct vlastně jakoby takhle. Takže samozřejmě na toho kvalitnějšího, lepšího nájemníka se musí chvilku čekat. A samozřejmě ti majitelé jsou přesvědčeni o tom, že ty ceny, ať už inflaci samozřejmě prostě narostlo energie ještě nahoru. Tak to chtějí v těch cenách trošku víc zohledňovat. Ale zohlední to v podstatě v té vyšší ceně. Nicméně pak mají třeba měsíc volna nebo případně dva měsíce mají prázdné okno. A pak samozřejmě ty ceny, kdyby tu pronajali mnohem dříve, tak by mohli mít na tom lépe finančně, než když tam to okno v podstatě se nějaké vytvoří, ať už měsíc, měsíc a půl nebo takhle.
Martine, vaše zkušenosti s pronájmy.
Tak za mě musím říct, že to, co říkali jak Filip, tak Michal, tak je od začátku roku, je trošku větší problém najít vhodného solidního nájemce, protože přímo opravdu někdy v tom únoru mi to opravdu tak začalo připadat, že to je trošku větší problém oproti loňsku, že jsem měl daleko víc případů, třeba zájemců o ty pronájmy, kteří byli například neupřímní, že já se s těmi klienty bavím na prohlídkách poměrně otevřeně, že tam je prostě nějaký výběr, nějaké prostě prověřování a tak dál. A stávalo se mi oproti loňsku daleko víc, že ti lidi všechno odkývali a pak jsme tam prostě přicházeli na nějaké zamlčené exekuce a tak dále. Takže i toto jsem třeba od toho začátku roku zaznamenal, že se děje trošičku víc. A přijde mi za poslední měsíc, dva, že ti majitelé těch bytů, kteří chtějí pronajímat, už jsou trošičku takový jako za mě osobně spíš právě s tím trhem smíření nebo trošku víc zorientovaní. Že nemusím úplně nějak extra často s nima řešit, že bysme tu cenu měli někde přestřelenou, nebo že bysme se třeba nedokázali dohodnout na nějaké strategii, že by jim to připadalo málo nebo něco takového. A přijde mi, že ti lidi jsou trošku takový jako asi i ten trh celkově se trošku oživuje, tak jsou podle mě takový jako asi informovanější. A možná i třeba ta domluva s nima je rychlejší nebo plynulejší, stabilnější. Takže to zas mně přijde jako výhoda, ale osobně, co vidím, tak těch pronájmů je míň a míň. Je to asi fakt tak, jak jsme se bavili, ty hypotéky a tak dále. Jak říkal Filip, ti lidi mají prostě víc zájem o to vlastní bydlení, pokud to jenom trošičku jde. Přece jenom, co by Češi, to máme v sobě zakořeněné, že máme radši to vlastní bydlení, než to nájemní. Takže spíš se to asi začíná malinko zase obracet tímhle směrem. A jenom, když jenom tak drobně doplním, jak jsme se bavili o tom, že máme teda tu Univerzitu Tomáše Bati a tak dále ve Zlíně. Tak ti studenti nejsou až obrovská parketa na tom trhu, protože většinou ty studentské byty jsou dost často už rozdané. A víceméně ti studenti si to dokážou vyřešit sami mezi sebou v rámci třeba facebookové skupiny nebo něčeho takového. Ne úplně obvykle se ty studentské byty objevujou vyloženě v nabídce jako k pronájmu klasicky na třeba reality iDNES.
Já jsem na to jenom, mě to jenom zajímalo, protože třeba když jsme se bavili s kolegy z Olomouckého kraje a z Olomouce přesně. Tak ti říkali, že studenti patří mezi možná největší klienty dneska v rámci Olomouce jako takového z hlediska pronájmu. Proto jsem se ptal, jak to vypadá i u vás. Zdeňku, máte nějakou otázku na naše hosty?
Já se přiznám, že ne, Petře, vy jste se tak dobře ptal, že v podstatě dotazy, co já jsem měl, tak vy jste položil za mě.
Takže při příštím vysílání to nechám na vás, to budu rád jedině. Pánové, něco na závěr. Jak vidíte realitní trh v tomto roce? Co myslíte, že se stane? Začnou se třeba prodávat pozemky?
Za mě pozemky drží svojí hodnotu. I při tom poklesu u nemovitostí, co jsme zaznamenali, tak ty pozemky se stále drží. Je to i kvůli těm klientům, kteří ty pozemky vlastní, tak ve finále nemají s tím nějaký vysoký náklad. Zkrátka si udržují, sekají trávu a nějakým způsobem jenom kultivují ten pozemek. A spíše to drží no. Takže otázka, jestli teď přijde ta doba, kdy pro ty poptávající ty pozemky budou mít smysl. A budou mít na to finance, udělat tam nějakou stavbu a vybudovat tam pro to své bydlení něco dalšího nového, jo. Protože to nové bydlení i v rámci té stavby tak stojí nemalé peníze. No, i v téhle době. Takže tento rok si myslím, že s pozemkama se to ještě úplně netrhne. Spíše na přelomu roku, v příštím roku by to mohlo být trošku lukrativnější. I v rámci těch úrokových sazeb, které budou, jo. Ale to je otázka zase, co bude s těma hypotékama.
Někdo další, něco na závěr?
Očekávám zkracování doby inzerce prodeje. To by mohlo dojít. A s klesajícími sazbami tak samozřejmě ochota kupovat a možná znovu nastartují aukce. Bude za chvilku běžný nástroj používaný u každého případu.
Pánové, zbývající, kdo se chce na závěr vyjádřit?
Co se týče u nás pozemků, když se budeme bavit konkrétně, tak těch pozemků jsem taky za svojí dobu zrealizoval opravdu málo. Pozemky a nájmy jdou tak jako trošičku mimo mě, protože samozřejmě ti klienti, pakliže mají někam investovat své peníze, tady nákup pozemku je jedna věc. Vytáhnu potom z půdního fondu samozřejmě nějakou prostě pokutu. Jsou další nějaké vícenáklady, někdy sítě dotáhnout, jsou samozřejmě další nějaké vícenáklady. A pak vyřešit nějaký ten projekt a celé tady to kolečko prostě hodně tam otazníků, kdy oni neví přesnou tu cenovku. Takže já nejradši prodávám byty a domy, které jsou hotové, případně nějaké lehce před dokončením. Kde se dá zhruba asi odhadnout nějaká konečná, finální prostě cena. Co se týče těch pozemků, já moc do toho nejdu. A ani mi tyhle ty nemovitosti úplně, mně nejdou vlastně do portfolia. Ale očekávám, že spíš asi příští rok se bude víc začínat prodávat, co se týče těch pozemků, protože letos, pokud by ten boom byl, tak by samozřejmě přišel, jo. A většinou se samozřejmě začínají tyhle ty pozemky řešit v tom jarním období, řekněme, prostě nějaký ten březen, buben, květen, což v podstatě máme už teď červen a nějak se to úplně za mě nestalo, nebo alespoň teda o nemovitostech nebo pozemcích, které šly třeba kolem mě. Ať už přes kolegy nebo případně prostě něco, co prošlo případně přes nás v tom nějakém drobném měřítku. Takže za mě, jak říkal Filip, myslím, že nejdřív ten příští rok bude takový jakoby větší boom. Ten podzim úplně jako neočekávám. Bude opravdu samozřejmě záležet hodně, co nám udělají úrokové sazby a kam se prostě začnou dostávat potom ceny bytů a ceny rodinných domů, protože pakliže bude vysoká poptávka zase po bytech, vysoká poptávka po rodinných domech, tak samozřejmě ti lidi budou hledat tu alternativu. Koupím si teda nějaký levnější pozemek a zkusím tam postavit nějakou levnější variantu nějakého domu, jo. To bude podle mě ten jejich cíl, že někde ušetří, ale ve finále si myslím, že se bohužel dostalo na ty vyšší náklady, než by v podstatě asi fakticky chtěli. To je nějaký můj úhel prostě pohledu tady na tuto schránku.
Prima. Martine, něco na závěr a nemusí to být úplně o pozemcích, může to být realitním trhu jako takovém.
Jo, nemusí to být o pozemcích. Já stejně souhlasím s tím co, tak plus mínus kluci říkali. Za mě ten pohled je úplně stejný na ty pozemky. Souhlasím s Michalem třeba i v tom, že si myslím, že i ve Zlíně to bude tak, že se to bude víc a víc otáčet teďka k tomu kupování než pronajímání, že by se mohly víc roztočit ty aukce. Mohlo by být třeba i pro ty kupující to jakoby zajímavější nebo spíš možná i pro ty prodávající, že by tam mohlo právě dojít k nějakému tomu přehazování. Možná se bude dát ta cena i třeba někam teoreticky šroubovat. Takže spíš očekávám to, že ten trh půjde víc do nějakého, řekněme, normálu nebo obrátí se trošku víc k tomu kupování a k tomu prodeji těch nemovitostí. Všechno tomu tak nějak nahrává, nasvědčuje, takže pravděpodobně se to asi stane.
Pánové, díky moc za váš čas. Mějte se krásně, pozdravuju do Zlínského kraje. I když myslím, že Jarda říkal, že je v Praze.
Ano, jsem tady v Praze na školení.
V tuhle chvíli, ale i tak, to je krásný město, mně se tam strašně líbí. Já sama tam někdy musím přijet podívat. Díky moc za vaše názory. Budu se těšit někdy na viděnou. Přeju vám hodně úspěchů v letošním roce, ať se daří. Ať je to lepší, než to bylo ten rok loňský, což bysme snad měli překonat všichni. Snad se to podaří. Každopádně držím palce, mějte se krásně a doufám, že se někdy brzy uvidíme. Na shledanou.
Díky moc, na shledanou.
Děkuju moc, mějte se pěkně, děkuju.
Na shledanou.