1.3.2021 8:10
Už rok ovlivňuje naše životy pandemie koronaviru. Mnoho oborů zažívá krušné časy, někteří podnikatelé mají mnoho měsíců zavřeno. Hypoteční byznys naopak prožívá zlaté časy. Otázkou je, jak dlouho to ještě bude trvat.
Rekordy lámaly hypotéky už loni. A to jak za celý rok, tak i v jednotlivých měsících. Třeba loni v listopadu si lidé vypůjčili na nemovitosti 22,1 miliardy korun. Důvodů pro to bylo hned několik. Především nízké úrokové sazby a pak také zrušení doporučených parametrů pro hypotéky od České národní banky.
To vše samozřejmě způsobila pandemie koronaviru, právě kvůli ní nejprve snížila Česká národní banka úrokové sazby, které mají vliv i na sazby hypoték a následně pod hrozbou razantního ochlazení realitního trhu přistoupil regulátor i ke zrušení parametrů.
Opožděné ochlazení
Analytici už koncem loňského roku upozorňovali, že letos dojde k ochlazení trhu ať už z důvodu zvýšení úrokových sazeb hypoték, tak z důvodu nedostatku nemovitostí na trhu a především jejich velmi vysokých cen. Jenže jak ukazují data Hypoindexu, který sleduje vývoj hypoték v Česku, tak minimálně pro první dva letošní měsíce to neplatí.
V lednu komerční banky poskytly hypotéky ve výši za téměř 25 miliard korun, následoval ještě silnější únor, kdy se celkový objem hypoték vyšplhal až těsně ke hranici 30 milionů korun. Zde je nutné připomenout, že uvedená suma by i v dobrých letech znamenala téměř dvouměsíční objem a navíc začátek roku je obvykle spíš slabší sezónou. Je to i absolutní rekord, který doposud držel listopad roku 2016, kdy si lidé u bank vypůjčili zhruba o 400 milionů korun méně.
Samé rekordy
Jak uvádí ve své analýze Hypoindex, tak rekordní nebyl jen celkový objem hypoték, ale i jejich počet a průměrná hodnota. V únoru banky poskytly 9 948 hypoték, což je o téměř 1 600 více než v lednu a skoro o 3 000 více než ve stejném měsíci loňského roku. Průměrná hodnota hypotéky poprvé prorazila hranici tří milionů korun. Loni v únoru byla průměrná suma nižší o téměř 400 000 korun. A za čtyři roky vystoupala průměrná výše hypotéky o třetinu.
To samozřejmě souvisí s rychle rostoucími cenami nemovitostí v podstatě v celé České republice. Přestože i v tomto směru již dlouho analytici očekávají stagnaci, tak ve skutečnosti ceny stále rostou. Jenže to jsou spojené nádoby a o ochlazení by mohlo dojít ruku v ruce s růstem úrokových sazeb hypoték. Musíme také připomenout, že nízké úrokové sazby vedly hodně klientů k refinancování, v únoru to byla zhruba třetina objemu všech vypůjčených peněz.
Sazby se už odrazily od dna
Ty se dostaly na nejnižší hodnotu právě na přelomu letošního ledna a února, kdy podle Hypoindexu byla průměrná sazba 1,93 %. Jenže už v únoru začaly sazby mírně růst, přestože se mezibankovní sazby České národní banky nezměnily. Spíš si banky začaly zlepšovat marži. Zřejmě nelze očekávat výrazný růst sazeb, ale rekordně nízkých hodnot, které se blížily těm nejnižším z přelomu let 2016 a 2017, se v nejbližší době už nedočkáme.
Na zájem o hypotéky může mít vliv i nový zákon o České národní bance, v kterém je zakotvena právo České národní banky určovat úvěrové parametry bankám. Doposud platilo, že Česká národní banka je mohla jen doporučovat, nyní by za nedodržení hrozily poměrně vysoké pokuty.