2.4.2021 7:15
Proč ceny nemovitostí neklesají a naopak lámou rekordy? Poměrně snadná odpověď, protože hypotéky jsou stále dobře dostupné a úrokové sazby atakují rekordně nízké hodnoty.
Přestože pandemie koronaviru zdaleka není u konce a spíš sílí, což má značný vliv na ekonomiku a celkový život v Česku, tak realitního trhu se problémy jakoby netýkají. Sešlo se několik faktorů, které mají na tuto situaci vliv. Především od loňského jara, tedy od počátku epidemie, klesají úrokové sazby hypoték, což je reakce na extrémní nízké úrokové sazby národních bank.
Levné peníze zákazníky lákají a proto se nebojí brát hypotéky i na aktuálně docela drahé nemovitosti. Navíc padlo několik restrikcí České národní banky, které ovlivňovaly bonitu žadatelů o úvěry. Česká národní banka tímto krokem loni na jaře reagovala právě na začínající krizi v obavě o zhroucení realitního a hypotečního trhu. Asi nikdo v té době neočekával, že trend nabere zcela opačný kurz. A pak musíme připomenout, že v loňském roce skončila i daň z nabytí nemovitosti.
Hypotéky pod dvěma procenty
Podmínky pro hypotéky se tak v roce 2020 vrátily zhruba o tři roky zpět, tedy do doby, kdy byl boom největší. Úrokové sazby sice ještě na dno z let 2016 a 2017 nedokráčely, ale nejsou od něj daleko. Podle údajů společnosti Hypoindex jsou již třetí měsíc po sobě průměrné sazby pod hranicí dvou procent.
A pokud se podíváme na změny sazeb po měsících, tak ještě na jaře byla průměrná sazba téměř 2,5 procenta a ještě o rok dříve už atakovala tříprocentní hranici. Na jednu stranu tak zákazníci platí víc za samotné nemovitosti, ale šetří na půjčených financích.
Lidé potřebují víc peněz
Podstatné je, že hypotéky rostou v absolutních číslech vypůjčených peněz, ale také výrazně roste suma jednotlivých úvěrů. Podle Hypoindexu ještě loni na jaře průměrný výše hypotéky byla někde okolo 2,2 až 2,3 milionu korun, tak letos v lednu se už výrazně přiblížila třímilionové hranici.
Hypoindex uvádí i první data za rok 2021, tedy za leden. V něm sice došlo k poklesu celkového objemu vypůjčených peněz u hypoték oproti výsledkům v prosinci loňského roku. Jenže i tak to byl nejsilnější leden v historii. Loni se v lednu vypůjčilo u hypoték necelých 17 miliard korun, letos to bylo téměř 25 miliard, což je výrazný nárůst. Pro srovnání, rekord drží loňský prosinec s 29,5 miliardami korun, které si lidé na hypotékách vypůjčili.
Výhled je stabilní
Podle většiny odborníků by letošek loňský rekordní rok již překonat neměl, přestože lednový start byl velmi silný. Očekává se, že ekonomická krize spojená s pandemií koronaviru bude mít letos větší vliv než vloni. Zároveň je na trhu nedostatek nemovitostí a i jejich ceny jsou už velmi vysoko. Třeba v Praze se ceny za metr čtvereční u bytů pohybují okolo 100 000 korun a to i u starších nemovitostí na periferii města.
Je také možné, že Česká národní banka obnoví některá vyžadovaná kritéria, která část zájemců o hypotéky nebudou splňovat. Naopak úrokové sazby hypoték zřejmě výrazněji neporostou. Některé banky sice už sazby směrem nahoru upravily, ale zatím se na celém trhu drží opačný trend. Ovšem nějaké další výrazné snižování sazeb také očekávat nelze.