13.12.2024 8:54
Koupě nemovitosti je pro většinu lidí zásadním životním krokem. Pokud se ale nemovitost kupuje během manželství, vstupuje do hry právní pojem společného jmění manželů (SJM). Jaké jsou jeho nástrahy a na co byste si měli dát pozor, abyste předešli zbytečným komplikacím? S odborníky projektu Realiťák roku jsme připravili přehled klíčových bodů, které vám pomohou zvládnout celý proces bez problémů.
Společné jmění manželů je právní institut, který vzniká uzavřením manželství. Zahrnuje veškerý majetek, který manželé nabudou během manželství, s výjimkou darů, dědictví nebo majetku pořízeného z výlučných prostředků jednoho z manželů. Do SJM kromě majetku spadají i závazky, například úvěry na financování koupě nemovitosti.
„Je důležité si uvědomit, že nemovitost zakoupená během manželství se automaticky stává součástí společného jmění, pokud není upraveno jinak,“ říká Monika Lukášová, ředitelka projektu Realiťák roku a zároveň realitní makléřka společnosti ReDeMa.
V praxi to znamená, že i pokud kupní smlouvu podepíše pouze jeden z manželů, nemovitost je zpravidla stále součástí SJM, a to i v případě, že v katastru nemovitostí je zapsán pouze jeden z manželů.
Situace, kdy kupní smlouvu na nemovitost podepíše pouze jeden z manželů, může vést k řadě komplikací. Pokud druhý z manželů o koupi neví, nebo s ní dokonce nesouhlasí, může být následkem zpochybnění platnosti kupní smlouvy a zrušení celé transakce.
V krajním případě může prodávající žádat náhradu škody, pokud kupující zamlčí svůj rodinný stav nebo úmyslně uvede nesprávné informace o tom, zda nemovitost spadá do SJM.
Katastrální úřad může rovněž situaci zkomplikovat tím, že bude požadovat doložení souhlasu druhého manžela. Ačkoliv kupní smlouva a zápis v katastru zohledňují pouze jednoho z manželů, nemovitost přesto spadá do SJM.
Abyste minimalizovali rizika, je nezbytné, aby oba manželé souhlasili s koupí nemovitosti a ideálně podepsali kupní smlouvu společně. Pokud z nějakého důvodu podpis druhého manžela není možný, je třeba zajistit písemný souhlas s koupí. Tento krok předchází možným právním sporům a zajišťuje hladký průběh celého procesu.
Důležité kroky, jak se vyhnout problémům:
Častým problémem spojeným s nemovitostmi v SJM bývá rozvod a následné majetkové vyrovnání. Manželé často zjistí, že nemovitost, kterou považovali za výhradní vlastnictví jednoho z nich, je fakticky společná. Tento fakt může významně zkomplikovat rozvodová řízení.
„Realitní trh a rodinné právo se vzájemně prolínají častěji, než si lidé myslí. Koupě nemovitosti během manželství může mít dlouhodobý vliv na rodinné vztahy i finanční situaci,“ dodává Monika Lukášová.
Odborníci z projektu Realiťák roku se specializují na komplexní podporu při prodeji i koupi nemovitostí. Díky jejich zkušenostem a znalostem můžete předejít rizikům spojeným se SJM a zajistit, že celý proces proběhne hladce.
„Naši makléři rozumějí nejen realitnímu trhu, ale i právním aspektům koupě nemovitostí. Díky nim je celý proces jednodušší a bezpečnější,“ uzavírá Monika Lukášová.
Chcete vědět více? Navštivte stránky projektu Realiťák roku a objevte příběhy makléřů, kteří zvyšují standardy realitního trhu a přinášejí klientům profesionální služby na nejvyšší úrovni.