31.1.2022 16:13
V minulosti bylo družstevní bydlení velmi rozšířené. Pak se na něj téměř zapomnělo, aby v posledních letech začala jeho renesance. I velcí developeři zkusili několik čistě družstevních projektů. A jelikož jsou dávno vyprodané, tak je to zřejmě zajímavá cesta.
Právní rozdíl mezi osobním vlastnictvím a družstevním podílem je poměrně značný. Naopak praktický rozdíl je docela malý. U osobního vlastnictví je nemovitost majitele a ten s ní může teoreticky dle libosti nakládat. Samozřejmě například ve velkých bytových domech musí dodržovat určitá pravidla a s hypotékou musí prodej řešit s bankou. Ale v principu může byt pronajímat, prodat nebo ho nechat jen tak ležet.
Družstvo není soukromé vlastnictví
V případě družstevního bydlení si družstevník pořizuje družstevní podíl v hodnotě konkrétní nemovitosti. Ale ta není jeho, patří družstvu. Družstevník obvykle dostane nemovitost k užívání. Pokud bude splácet a nebude dělat skopičiny, tak může nemovitost normálně užívat. Ale problém může nastat u pronajímání, to už musí žádat o svolení družstvo. A nemovitost přímo prodat nemůže. Se svolením družstva může převést družstevní podíl s právem užívat konkrétní nemovitost.
Výše uvedené se může v detailech lišit, družstev je mnoho a jejich stanovy se mohou významně lišit. Některé pronájem jednotek vůbec neumožňují, jiné mohou mít podmínku, že družstevní podíl přechází na družstvo, takže ho nelze převést na třetí stranu. Ale to je spíš výjimečné. Nakládání s podílem je tak omezené, ale jsou zde i výhody.
Nové družstvo a starší družstevní byt
U nových družstevních projektů si hypotéku bere družstvo, nikoliv jednotliví družstevníci. Ti jen musí splatit členský podíl, který se pohybuje okolo 20 procent z ceny nemovitosti. Což mimochodem bude od dubna 2022 stejná suma, kterou bude muset z vlastních zdrojů uhradit zájemce o hypotéku. Družstvo má šanci domluvit lepší podmínky hypotéky než jednotlivec a především, družstevník nemusí řešit podmínky hypotečních úvěrů nebo věkové limity.
Jiná situace je u převodu družstevního podílu starší nemovitosti. Tam nelze využít hypoteční úvěr, tím že se převádí podíl a ne konkrétní nemovitost, není čím bance ručit. Sice jsou na trhu určité finanční nástroje, které to za určitých podmínek dokážou řešit, ale nejběžnějším způsobem je ručení jinou nemovitostí. Ale ano, není to řešení pro každého. Komplikace pro pořízení vynahrazují obvykle nižší ceny družstevních nemovitostí.
Družstevní developeři
Do družstevních bytů se pustili i velcí developeři a to nejenom v Praze. Aktuálně je však většina bytů vyprodaná. Je to trend, určitě podobných projektů bude přibývat, stejně jako developerské nájemní byty.
Na trhu je i docela speciální nabídka družstevního bydlení. Vyberete si libovolný byt či dům, nikoliv však družstevní a ten vám specializovaná společnost zařadí do vlastního družstva. Vy zaplatíte 20 procent z ceny jako členský podíl a můžete bydlet. Družstvo nemovitost zafinancuje, vy se dál o nic starat nemusíte. Výhodou je i to, že družstvo neřeší váš věk, což u hypotéky může být problém. Odkup do osobního vlastnictví je možný kdykoliv. Což naopak neplatí u většiny starších družstev, kdy je převod možný až po určité, často velmi dlouhé, době nebo i nikdy.