17.6.2021 14:26
Ceny nemovitostí a tedy i pozemků atakují rekordní hodnoty. Přesto můžete narazit na výhodnou nabídku. Jenže pozor, někdy to může být past, někdy pak podmínky nebudou odpovídat vašim představám.
O tom, že v poslední době ceny v podstatě všech nemovitostí a prakticky všude v Česku rostou na rekordní hodnoty. Napomáhají tomu výhodné hypotéky a loňské zrušení jejich regulativů ze strany České národní banky. Týká se to samozřejmě i pozemků, kterých je navíc poměrně málo. Například v Praze nebo v Brně už ceny atakují běžně hranici 15 000 korun za metr čtvereční a často přes 10 000 korun zaplatíte i v mnoha větších městech.
Přesto lze v nabídce realitních makléřů nebo na inzertních webech narazit na nabídky levnější. Především u nich je potřeba být na pozoru, ale to platí celkově. Titul stavebního pozemku totiž ještě neznamená, že na něm můžete stavět případně stavět to, co chcete. Narazit můžete na mnohá omezení, které solidní makléř či prodávající nezatají, ale nežijeme v ideálním světě, takže můžete narazit i na prodávající, kteří s chutí něco zatají. A nebo to třeba ani neví. Pokud chcete mít jistotu, hledejte u oceněných makléřů ze soutěže Realiťák roku.
Plomby, uzávěry a další problémy
A proč je stavební pozemek levnější než obvykle? Třeba proto, že na území je vyhlášená stavební uzávěra, takže se tam sice někdy v budoucnu stavět bude moci, ale může to být třeba za deset let. Důvodů pro uzávěru může být hodně, od nedostatečné kapacity inženýrských sítí, dopravní infrastruktury či dalších důvodů. Případně mohou být na pozemku nastavené takové podmínky pro výstavbu, které vůbec neodpovídají vašim představám. Počínaje procentem zastavitelnosti, tedy poměru zelené plochy a té zastavěné, počtem podlaží, orientací domu, jeho dispozic včetně tvaru střechy, zachování uliční čáry a tak dále.
Problém může být i s přístupovou cestou, věcnými břemeny, třeba že přes prostředek pozemku vede přístup k jiným parcelám a jiný neexistuje, nebo na hraně pozemku vede vedení vysokého napětí a podobně. To vše může být důvodem výhodnější ceny. Samozřejmě žádný zádrhel být nemusí, ale kdo se připraví, nebude překvapený.
Kde hledat informace
Příprava je tedy důležitá a začít můžete na územním plánu. Ten hledejte na internetu, musí ho mít každý katastr. Ve velkých městech je pak jeden, pro celé město. Podle velikosti obce najdete buď fixní dokumenty, u velkých katastrů i interaktivní mapy s vysvětlivkami pro každý pozemek. Asi není nutné připomínat, že před koupí je dobré vše prověřit na příslušném stavebním úřadě. Zde vám potvrdí, jestli jsou vaše záměry na parcele realizovatelné a za jakých podmínek. A třeba vám potvrdí, že pokud nebyl pozemek nikdy zastavěný, tak může být vedený jako orná půda, přesto že je to platný stavební pozemek. Vlastnictví parcely a případné plomby pak najdete v katastru nemovitostí.
Pokud prvotním sítem pozemek projde, určitě se na něj jděte pořádně podívat. Ověřte si jeho sklon, čím větší bude, tím větší budou náklady na zemní práce. Což může být čára přes váš naplánovaný rozpočet. Ověřte si dostupnost inženýrských sítí, pokud jsou na pozemku, tak jejich kolaudaci, pokud jsou v komunikaci, tak jejich parametry pro připojení. Na dodavateli vody si ověřte kapacitu kanalizace a ověřte dostupnost internetu. Ač je to v roce 2021 k nevíře, i ve velkých městech můžete narazit na místa s problematickým pevným připojením a nedostatečným mobilním připojením. Pokud pracujete z domova, tak problémy s internetem mohou být klíčové.
Je nemovitost takzvaně čistá?
V neposlední řadě si ověřte, zda na pozemku nejsou zástavy, tedy jestli ho majitel nepoužil jako zástavu, nebo není v exekuci. Obojí je řešitelné, ale bude to vyžadovat víc práce a součinnost s věřiteli. Ty mohou být nápomocni, protože se tak dostanou ke svým penězům. Pokud budete pozemek a případnou stavbu financovat z hypotečního úvěru, vyplatí se koupi konzultovat s úvěrující bankou. Stejně budete pro banku potřebovat odhad ceny. Aby nedošlo k nepříjemným překvapením.
Dobrý realitní makléř samozřejmě plno věcí udělá za vás a při nabídce nemovitosti by měl na všechny otázky odpovědět. Tedy na většinu, protože asi nebude dopředu znát vaše plány, ale minimálně poradí a pomůže vyřešit i detailnější dotazy.