6.5.2021 6:20
Internetový katastr nemovitostí od června nezobrazí nepřihlášeným návštěvníkům všechny informace. Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) to vysvětluje problémy s dostupností služby, kterou zahlcují automatizované systémy, které se snaží z katastru získat informace.
Podobné problémy musí řešit mnohé služby a lze to vyřešit poměrně snadno. Určitě to budete znát, mnoho internetových stránek a databází se robotům brání pomocí tzv. CAPTCHA testem. To je test, který by měl odlišit lidské návštěvníky od robotů. Obvykle to jsou obrázky s deformovaným textem, který je potřeba pro přístup přepsat. Někdy stačí jen zaškrtávátko „nejsem robot“, jindy se používají komplikovanější způsoby.
V každém případě místo podobně jednoduchého řešení přistoupil ČÚZK k pro zákazníky mnohem komplikovanějšímu zabezpečení. V průběhu června, přesný termín zatím nebyl stanoven, se tak při běžném přístupu do internetového prohlížeče katastru (Nahlížení do katastru nemovitostí) zobrazí už jen základní informace. Pokud uživatel bude chtít znát majitele nemovitosti nebo účastníky probíhajícího řízení, tak se bude muset přihlásit.
Jenže ani to nebude tak snadné. Katastr nemovitostí nebude mít žádné vlastní registrace a na ně navázané přihlášení. Uživatelé se totiž budou muset přihlašovat přes portál Elektronické identity Eidentita. Což je možné třemi způsoby:
S ohledem na to, že občanský průkaz s čipem není příliš rozšířený a ostatní možnosti vyžadují poměrně složitou registraci v praxi s návštěvou úřadu, nebo nejsou běžným uživatelům dostupné, se přístup ke kompletním informacím velmi zkomplikuje.
Výše uvedené možnosti představují bezplatný přístup k informacím, existuje pak i možnost placená, což je takzvaný Dálkový přístup. To je služba primárně určená profesionálům či státní správě, pro běžného uživatele s občasným hledáním v katastru se nehodí. Navíc i zde je nutná registrace, tentokrát přímo u ČÚZK a to buď osobně, nebo přes datovou schránku či s uznávaným elektronickým podpisem. Pikantní pak je, že i při poslání formuláře mailem je nutné ho vytisknout a fyzicky podepsat a znovu naskenovat.
Výše uvedené kroky Českého úřadu zeměměřického a katastrálního tak jdou přímo proti trendům digitalizace státní správy. Otázkou tak je, jestli je důvodem jen obrana proti robotům a nebo má nějaký další význam, který není oficiálně prezentován.