23.10.2024 4:23

Realitní zpravodaj - říjen 2024 aneb aktuální situace na realitním trhu

Realitní zpravodaj  - říjen 2024 aneb aktuální situace na realitním trhu

Rádi bychom Vám představili 2.vydání REALITNÍHO ZPRAVODAJE, který přináší měsíční přehled o aktuálním dění na českém realitním trhu. Spolupracují na něm přední odborníci z oblasti realit, financí a práva. Tento zpravodaj vám přináší nejnovější data, analýzy a komentáře klíčových hráčů trhu, kteří poskytují cenné informace o poptávce, nabídce, trendech a právních otázkách.

REALITNÍ ZPRAVODAJ vznikl pod záštitou nyní již 7. ročníku projektu Realiťák roku a za spolupráce společností: CEMAP, ARROWS, ABES, VALUO, TOPLAK.PRO, GEPARD FINANCE, Reality.iDNES.cz a Ministerstva pro místní rozvoj.

Každý měsíc přinášíme aktuální přehled o stavu realitního trhu, včetně odborných analýz, cenových trendů a právních aktualit, které jsou pro veřejnost, kupující, prodávající i investory zásadní.

REALITNÍ ZPRAVODAJ poskytuje pravidelný pohled na trendy, poptávku, nabídku a další faktory ovlivňující český realitní trh.

Část 1 - shrnutí aktuální situace:

Růst cen nemovitostí

Podle Reality.iDNES.cz vzrostla poptávka po nemovitostech meziročně o 16 %, což odráží oživení trhu po několika letech stagnace. Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES.cz a zakladatel projektu Realiťák roku, k tomu uvedl: „Vidíme, že poptávka po nemovitostech mimo Prahu roste, zejména kvůli cenové dostupnosti. V hlavním městě a jeho okolí je situace odlišná, kde vysoké ceny a omezená nabídka tlačí kupující do dalších regionů.“

Cenové trendy a dopad na dostupnost bydlení

Ondřej Hon, majitel společnosti CEMAP, vysvětluje, že ceny nemovitostí dosáhly v mnoha krajích svých maxim. „Rostoucí stavební náklady a nedostatek nových bytů zvyšují tlak na ceny. V některých regionech však vidíme první známky zpomalení růstu, což může znamenat stabilizaci trhu,“ říká Hon. „Poptávka po pozemcích je naopak nízká, což je způsobeno nejen legislativními překážkami, ale i nedostatečnou infrastrukturou.“

Údaje od TOPLAK.PRO a Valuo.cz

Podle údajů společnosti TOPLAK.PRO vzrostla průměrná cena za metr čtvereční v srpnu 2024 na 78 000 Kč, což představuje meziroční nárůst o 12 %. Iztok Toplak, zakladatel TOPLAK.PRO, dodává: „Menší byty jsou na trhu stále nejžádanější, a to díky nižším cenám a vyšší poptávce po menších jednotkách. Tyto trendy ukazují, že poptávka po bydlení se mění směrem k menším, dostupnějším nemovitostem.“

Radek Šitera z Valuo.cz uvádí, že ceny bytů v krajských městech vzrostly o 10 %, přičemž Kladno a Ostrava zaznamenaly největší nárůst. „Tento nárůst je odrazem ekonomických podmínek v jednotlivých regionech. Zatímco Praha dosáhla svých cenových maxim, menší města stále zažívají růst,“ vysvětluje Šitera.

Oživení hypotečního trhu

David Eim z GEPARD Finance potvrzuje, že hypoteční trh vykazuje oživení, přičemž objem sjednaných hypoték dosahuje předkrizových úrovní. „Průměrná výše hypotéky se zvýšila o téměř 10 % oproti přelomu let 2021/2022, což odráží růst cen nemovitostí. Přestože úrokové sazby stagnují kolem 5 %, poptávka po hypotečních úvěrech zůstává vysoká,“ říká Eim.

Právní poradenství a ochrana pronajímatelů

Lukáš Slanina z právní kanceláře ARROWS varuje před neustálými komplikacemi spojenými s problémovými nájemníky. „Proces vyklizení nájemníků je stále zdlouhavý, a to i přes zavedení nových právních nástrojů. Nový rozkaz k vyklizení má zlepšit efektivitu, ale budoucí praxe ukáže, jaký bude skutečný dopad,“ říká Slanina.

 

Nové trendy ve fotovoltaice a vliv na nemovitosti

Pavel Rakouš z Ministerstva pro místní rozvoj upozorňuje na komplikace spojené s převodem nemovitostí s instalovanými fotovoltaickými elektrárnami. „Při prodeji těchto nemovitostí je klíčové mít kompletní dokumentaci o instalaci a servisu zařízení, což může mít vliv i na pojištění,“ dodává Rakouš. Zároveň dementuje zprávy o častých požárech fotovoltaických panelů, když uvádí, že riziko požárů je velmi nízké a způsobeno především špatnou instalací. 

 

Část 2 - prezentace základních bodů a vývoj na trhu pohledem čísel

Kompetní prezentaci všech bodů a čísel najdete zde.

Zde je jen výběr několika slidů, na odkaze výše najde informace o cenách bytů, domů, garáží, stavebních pozemků, dle krajů, dle velkých měst a prognozu vývoje.

 

Část 3 - detailní komentář všech zúčastněných

Pohled Ministerstva pro místní rozvoj prostřednictvím Pavla Rakouše, vedoucího oddělení realitní činnosti

Co by měl v současné době předvídat kupující či makléř při převodu nemovitosti s instalovaným zdrojem proudu z fotovoltaických panelů

Upozornit chci ty realitní zprostředkovatele či investory, kteří se v budoucnu setkají s prodejem nemovitosti, kde byla instalovaná fotovoltaika. A to z jiného zřetele odlišně u bytových domů a rodinných domků. Strohá informace od prodávajícího o tom, že se nemovitost investicí do FVE zhodnotila právě o podíl na její hodnotě v rámci SVJ v případě prodeje bytů v domech ve spoluvlastnictví totiž neplatí zcela. Protahování přepojování elektroměru a podružných elektroměrů, vyúčtování přebytků a jejich nasměrování, případně další problémy s provozem FVE se při převodu jednotky zatím spíše ověřují. A dosud nedořešenou právní otázkou zůstává, zda nový vlastník bude automaticky členem oné společnosti, která FVE na střeše provozuje. Zatím se takových jednotek prodalo jen pár desítek a prodej se opravdu právě kvůli této novince protáhnul, nespokojeni s tím byli jak prodávající, tak kupující. Nu, a u rodinných domků s FVE doporučuji pečlivě prověřit záruční podmínky k této investici a získat prokazatelný doklad o tom, že zařízení je pravidelně a odborně servisováno, a že montáž provedl odborník na tuto oblast. Jinak se může stát, že nový vlastník při sjednávání pojištění nemovitosti zjistí, že pojišťovna je velmi obezřetná a takové doklady požaduje. Případně chce řádově vyšší pojistné. Naopak chci dementovat mediální zprávy ze srpna tohoto roku o tom, že FVE často hoří. Paniku způsobila zpráva Hasičského záchranného sboru o rostoucím počtu takových požárů. Není tomu tak, zahořitelnost FVE je na úrovni 0,3 promile a spíše klesá. Důvod požáru střechy rodinného domku je v případě vzniku požáru od komínu dvacetkrát vyšší než od FVE. Meziroční nárůst požárů, kterým hasiči vyděsili novináře, byl dán obrovským nárůstem počtu instalací. 

Co nám pro realitní trh napověděly či znovu potvrdily povodně

Není pravdou, že se teď změní názor úřadů či pojišťoven, a že v záplavových zónách se nebude absolutně nic stavět, a – podle jednoho novináře – vše, co tam stojí, se má brzo zbourat a nejde to pojistit. Dramatické povodňové události opět způsobily změny v hodnocení některých nemovitostí v souvislosti s blízkostí či přímo začleněním do jednotlivých povodňových pásem, to ano, ale hodnocení takového rizika musí být bráno střízlivě. Je pravdou, že úroveň desetileté vody či padesátileté vody v současnosti, či jen blízkost hranice takových pásem, bude srážet hodnoty nemovitostí nejen o jednotky, ale možná i o desítky procent, případně budou významně zpřísněny či zcela zrušeny možnosti v těchto zónách cokoli stavět, a to v některých případech ani drobné či dočasné stavby. Z pohledu pojištění se výše pojistek dramaticky posunou, případně některé nemovitosti nebudou pojišťovny vůbec ochotny pojistit. Doufejme v brzké spuštění Geoportálu, kde by – mimo již dnes dostupné povodňové mapy – byly podrobnější informace o jednotlivých zónách. Pro makléře se tím stává stále aktuálnější povinnost nejen o záplavových zónách vědět, ale znát – v případě těch nejohroženějších – základní připravované plány výstavby protipovodňových opatření s dopadem na danou nemovitost, či dokonce evakuační principy tohoto území. Není nutno se bát investice v určitých povodňových pásmech, ale je k ní potřeba mít správně informace.

 

Valuo.cz: Růst cen nemovitostí pokračuje: Brno překročilo 100 000 Kč/m², Ústí nad Labem zůstává nejlevnějš

Nejnovější data ukazují, že mediánové ceny bytů v krajských městech nadále rostou. Zvláště pozoruhodný je vývoj v Brně, kde se cena poprvé od září 2022 dostala nad hranici 100 000 Kč/m². Praha zůstává nejdražším městem s mediánovou cenou 122 000 Kč/m², zatímco Ústí nad Labem, kde se mediánová cena pohybuje okolo 34 000 Kč/m², zůstává nejlevnější mezi krajskými městy.

Klíčová zjištění z aktuálních dat:

  • Brno poprvé od září 2022 překonalo hranici 100 000 Kč/m², což z něj činí jedno z nejrychleji rostoucích trhů v Česku.
  • Ústí nad Labem je stále nejlevnějším krajským městem s mediánovou cenou 34 000 Kč/m². V Praze je cena téměř čtyřnásobná, dosahující 122 000 Kč/m².
  • Polovina prodaných bytů v Ústí nad Labem měla v září cenovku pod 2 miliony Kč, zatímco v Praze dosáhla polovina bytů cenové hladiny nad 6,7 milionu Kč.
  • V lednu 2020 byla střední hodnota bytů v Ústí nad Labem 960 000 Kč. Dnes je tato hodnota dvojnásobná, což představuje 100% nárůst. Větší nárůst cen zaznamenala pouze Ostrava, kde ceny vzrostly z 1,25 milionu Kč na 2,6 milionu Kč.
  • Praha vykazuje od ledna 2020 nárůst mediánové ceny bytů o 45 %.

Z dat je patrné, že realitní trh se po propadu cen v roce 2023 dostává opět k maximům z roku 2022, tj. před prudkým nárůstem úrokových sazeb a ochlazením poptávky.

 

Přehled vývoje cen nemovitostí v září 2024 na základě data uzavření obchodu – TOPLAK.PRO

Byty

Ceny bytů v České republice v září 2024 vzrostly, průměrná cena dosáhla 84 tisíc Kč za m², což je o 11 tisíc Kč více než před rokem. Meziroční růst cen za m2 dosáhl 14 %, přičemž konečné ceny se zvýšily o 10 %.

V Praze je aktuální průměrná cena 123 tisíc Kč za m², v Brně 102 tisíc Kč za m². V okolí Prahy jsou ceny 99 tisíc Kč za m², v krajských městech (kromě Prahy a Brna) jsou ceny 78 tisíc Kč za m² a v ostatních obcích 52 tisíc Kč za m².

Ceny za m² se v jednotlivých segmentech výrazně liší. Například menší byty mají vyšší ceny. Cenové rozdíly jsou ovlivněny nejen velikostí bytu, ale také typem stavby a lokalitou.

Domy

Ceny domů v České republice se v září zvýšily jen mírně, průměrná cena domu činila 6,1 milionu Kč, což je o 500 000 Kč více než před rokem. Meziroční růst cen za m2 dosáhl 13 %, přičemž konečné ceny se zvýšily jen o 9 %.

V Praze činí průměrná cena domu 19,5 milionu Kč, v Brně ceny klesly na 8,6 milionu Kč, zatímco ceny v okolí Prahy jsou na úrovni 10 milionů Kč. V krajských městech (bez Brna a Prahy) ceny klesly na 6,2 milionu Kč, v ostatních obcích na 5,1 milionu Kč.

Ceny domů se výrazně liší podle jejich velikosti.

Komentáře Iztoka Toplaka:

„Ceny bytů v České republice vzrostly v září 2024 v průměru na 84 000 Kč/m² (+14 % za rok), přičemž v Praze dosáhly 123 000 Kč/m² a v Brně 102 000 Kč/m².“

„U menších bytů do 61 m² byl růst cen vyšší (+18 %/m²) než u větších bytů nad 61 m² (+7 %/m²), rozdíly jsou i mezi typy bytů a lokalitami.“

 „Ceny rodinných domů v ČR v průměru mírně klesly na 6,1 milionu Kč, v Praze však vzrostly na 19 milionů Kč a v Brně klesly na 8,6 milionu Kč.“

 „Index cen bytů v ČR v roce 2024 ukazuje pomalý, ale konstantní růst cen, a to jak u průměrné ceny za m2 (114), tak u konečné ceny domu (111), a to ve srovnání s průměrnými cenami v roce 2022.“

 

Realitní zpravodaj - ARROWS

Nový dražební zákon a jeho vliv na realitní transakce

Dne 1. ledna 2025 vstoupí v účinnost nový zákon o veřejných dražbách (NZVD), který zásadně mění pravidla pro provádění veřejných dražeb. Tento zákon se vztahuje především na dražby organizované podnikateli, tedy dražebníky, a jeho dopady jsou významné i pro realitní makléře.

Na jaké dražby se nový zákon vztahuje?

Nový dražební zákon pokrývá jen určité typy dražeb. Jde o dražby, při kterých se dražebník obrací na předem neurčený okruh osob na předem určeném místě s výzvou k podávání nabídek za účelem uzavření kupní smlouvy nebo smlouvy o budoucí kupní smlouvě s osobou, která podá nejlepší nabídku.

Pokud tedy makléř organizuje uzavřenou licitaci mezi předem vybranými zájemci, nepůjde o veřejnou dražbu podle nového dražebního zákona,“ vysvětluje specialista na realitní právo, Lukáš Slanina. Stejně tak se zákon nevztahuje na dražby směřující k uzavření jiných smluv než kupních, například smluv nájemních nebo pachtovních. Na druhou stranu, koupě může zahrnovat i družstevní nebo spoluvlastnické podíly, což je důležité mít na paměti.

Co je nového?

Jednou z hlavních změn, je nová koncepce veřejné dražby. V minulosti docházelo k přechodu vlastnického práva, nově se však vlastnické právo v dražbě převádí. To znamená, že se dražba v zákoně o veřejných dražbách přizpůsobila občanskému zákoníku, kde je považována za zvláštní způsob uzavření smlouvy.

Změna spočívá v tom, že vlastnictví nepřechází automaticky příklepem, ale až na základě vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí,“ upřesňuje Slanina. Nenechte se však zmást, žádné dodatečné smlouvy nebude potřeba uzavírat, veškeré smluvní podmínky budou obsaženy v dražební vyhlášce a smlouva bude uzavřena příklepem. Po dražbě vystaví dražebník tomu, kdo věc vydražil a uhradil její cenu potvrzení, které bude sloužit jako podklad pro zápis změny vlastnictví v katastru.

Společně se vkladem vlastnického práva může dojít k výmazu některých zástavních práv nebo jiných práv uvedených v potvrzení o uzavření smlouvy. Vydražitel by měl proto navrhnout výmaz těchto práv současně s podáním návrhu na vklad vlastnického práva.

Realitní dražby a aukce

Nový zákon významně ovlivní i oblast realitních aukcí. Ačkoliv jsou slova dražba a aukce vnímána jako synonyma, v dražební praxi se jim přikládá odlišný význam. Tradiční dražby byly regulovány aktuálně účinným (starým) dražebním zákonem, zatímco aukce probíhaly podle občanského zákoníku.

Podle nového zákona se však situace změní. Jakékoliv jednání, které naplní definici veřejné dražby, bude podléhat pravidlům veřejné dražby, bez ohledu na to, zda bude označeno jako dražba nebo aukce. Toto sjednocení pravidel přinese vyšší právní jistotu pro všechny zúčastněné, včetně realitních makléřů, dražebníků a účastníků dražeb.

Aukcionáři, kteří dosud prováděli aukce mimo režim dražebního zákona, se budou muset připravit na vyšší náklady. Zahrnuje to například povinné pojištění odpovědnosti nebo nutnost přizpůsobit své elektronické dražební systémy novým požadavkům. Dražebníci budou muset mít také zřízen zvláštní účet na peněžní prostředky z dražeb, se kterými budou moci nakládat jen v souladu s dražebním zákonem.

Dražebníci budou podléhat přísnějším kontrolám a v případě porušení pravidel jim hrozí sankce. Ty mohou zahrnovat pokuty nebo dokonce pozastavení živnosti. „Tato opatření mají za cíl zvýšit transparentnost a kultivovat trh s nemovitostmi. Zda se to skutečně podaří, ukáže až praxe“ uzavírá Slanina.

 

Domy na prodej v ČR – poptávanost/hledanost  - REALITY.IDNES.CZ

Z dat hledanosti a poptávky z Reality.iDNES.cz vidíme v meziročním srovnání minimální změny jak u hledanosti, tak u poptávanosti rodinných domů na prodej. Zajímavý je pokles zájmu o domy v Praze a okolí (Středních Čechách), kde zájem poklesl o 16 %, resp. 24 %. To může být dané cenami, které bývají často nadsazené a dochází tak ke zlevňování. Aktuálně tvoří zlevněné domy na prodej 14,5 % nabídky (v létě 2024 to bylo jen necelých 8 %). Jiří Knechtl, marketingový ředitel portálu Reality.iDNES.cz, k tomu dodává: „Ceny domů v okolí Prahy jsou často nadsazeny, což vede k postupnému zlevňování a snižování poptávky. Zároveň vidíme, že investoři a kupující stále čekají na výhodnější hypoteční podmínky.“

 

Kraj

Hledanost

% Δ

Poptávanost

Středočeský kraj

420024

-24.64%

949

Jihomoravský kraj

349324

48.47%

663

Moravskoslezský kraj

246142

52.00%

449

Ústecký kraj

128653

-2.95%

292

Jihočeský kraj

121392

-10.55%

238

Plzeňský kraj

118949

-4.88%

300

Olomoucký kraj

108159

-6.90%

264

Pardubický kraj

103897

4.38%

266

Královéhradecký kraj

91247

-5.40%

220

Hlavní město Praha

88011

-16.41%

175

Zlínský kraj

87152

-11.84%

246

Kraj Vysočina

82883

-4.54%

189

Liberecký kraj

76389

-10.22%

185

Karlovarský kraj

57528

8.22%

142

Také ale může jít o čekání na příznivější hypoteční úvěry – protože domy v okolí Prahy bývají mnohdy i levnější než podstatně menší byty. Slabšímu zájmu v posledních měsících odpovídá i pokles nabídkové ceny o cca 3 % a rostoucí počet nemovitostí, kdy nabídka vzrostla o cca 12 % od července 2024.

Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES.cz a zakladatel projektu Realiťák roku, upozorňuje: „Trh s rodinnými domy prochází proměnou. Snižující se poptávka je v některých regionech kompenzována novými možnostmi financování a očekáváním příznivějších hypotečních podmínek. Kupující nyní více vyčkávají na správný okamžik, což vede k větší nabídce a zlevňování domů.“

Větší změny jsou znatelné u chalup, kde vidíme menší oživení trhu, přestože tento segment bývá nejsilnější v jarních měsících. Silnější poptávka je v meziročním srovnání o 10 %.

 

Typ nemovitosti

Hledanost

% Δ

Poptávanost

Rodinný dům

2150479

1.60%

4609

Chata nebo chalupa

714188

21.86%

1438

  

Hypoteční trh / úvěry – GEPARD FINANCE

Zájem klientů o hypoteční úvěry zůstal i v září poměrně velký. Výsledkům měsíce srpna se sice nepřiblížil, ale srpnové výsledky byly skutečně nečekaně dobré. Svou roli zřejmě sehrála snaha klientů podepsat úvěrové smlouvy ještě v srpnu, tedy dříve, než v září začala platit novela zákona o spotřebitelském úvěru, která přinesla změnu v oblasti předčasného splacení úvěru během doby trvání fixace úrokové sazby.

Objem sjednaných hypoték v měsíci září tak dosáhl 23,4 mld. Kč, z čehož nové úvěry tvořily 19,7 mld. Kč a zbytek, tedy asi 3,7 mld. Kč tvořily refinancované úvěry.

Výsledek září jednoznačně potvrdil trend posledních měsíců – tedy jasné obnovení poptávky po hypotečních úvěrech. Zároveň je v posledních měsících jasně patrný trend růstu průměrné vyše hypotečního úvěru, která od začátku roku 2023 narostla již o asi 900 tis. Kč, což je opravdu hodně. Aktuálně se průměrná hypotéka pohybuje kolem 3.750.000 Kč.

 

Graf: vývoj objemu poskytnutých hypotečních úvěrů v posledních letech (zdroj dat: Česká bankovní asociace):

Jestliže s objemem poskytnutých hypotečních úvěrů můžeme být celkeom spokojeni, úrokové sazby za našimi očekáváními zaostávají. Všichni bychom si dovedli představit úrokové sazby výrazně nižší a kdyby mi někdo v dubnu řekl, že úrokové sazby za půl roku budou víceméně stejné, nechtělo by se mi věřit. Ale je to tak. Úrokové sazby posledního asi půl roku prakticky naprosto stagnují a jedna vlaštovka v podobě hypoték „již od 3,99 %“  jaro prostě nedělá. Banky poskytují hypotéky za sazby lehce pod 5 % a změn se zatím žádná nerýsuje.

Graf: vývoj průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů (zdroj dat: Česká bankovní asociace):

 

NABÍDKOVÉ CENY – CEMAP cenové mapy

Současný stav realitního trhu v České republice přináší několik zásadních trendů, které ovlivňují jak kupující, tak investory a nájemníky. Tato dynamika je výsledkem kombinace faktorů, mezi které patří rostoucí ceny, pokles nabídky a složitější podmínky pro prodej některých druhů nemovitostí.

  1. Nabídkové ceny bytů i domů rostou, stejně jako ceny nájmů

    V posledních měsících jsme svědky neustálého růstu cen nejenom u prodeje nemovitostí, ale i u pronájmů. Tento trend je způsoben několika faktory – omezená nabídka bytů, rostoucí poptávka po nájemním bydlení a snaha kompenzovat zvýšené náklady, včetně energií a stavebních materiálů. Tato situace vede k tomu, že mnozí zájemci o bydlení, kteří si nemohou dovolit koupi, jsou nuceni hledat stále dražší nájemní možnosti.

  2. Pozemky se stále špatně prodávají

    Na rozdíl od bytů či domů se pozemky v současné době prodávají velmi obtížně. Důvodem může být složitá legislativa týkající se stavebních povolení, nedostatečná infrastruktura v některých lokalitách nebo příliš vysoké ceny, které neodpovídají realitě trhu. Kupující často váhají investovat do pozemků, které nejsou okamžitě připravené k výstavbě.

  3. Pokles počtu nabídek bytů k prodeji i pronájmu

    Zřetelný je také pokles počtu nabídek bytů k prodeji a pronájmu, což přispívá k dalšímu růstu cen. Menší dostupnost nemovitostí způsobuje, že kupující i nájemci mají méně možností vybírat, což vytváří tlak na cenu a omezuje vyjednávací možnosti. Tento pokles nabídky může souviset s opatrností vlastníků, kteří si nejsou jisti budoucím vývojem trhu.

  4. Nabídkové ceny bytů dosahují svého maxima ve většině krajů

    Ve většině krajů České republiky dosáhly nabídkové ceny bytů svého absolutního maxima. Tento trend naznačuje, že trh je v současné době na svém vrcholu, a někteří odborníci spekulují o možnosti korekce. Ceny bytů jsou nyní tak vysoké, že se pro mnohé stávají nedostupnými, což dále zvyšuje poptávku po nájemním bydlení.

Ondřej Hon, majitel společnosti CEMAP, která se specializuje na cenové mapy, k tomu dodává: „V některých regionech vidíme, že růst cen bytů narazil na své limity. To může signalizovat potenciální stagnaci nebo mírnou korekci, zejména v těch oblastech, kde se ceny vyšplhaly do rekordních výšin a poptávka začíná oslabovat.“ Podle něj je důležité sledovat nejenom vývoj cen, ale i nabídku a dostupnost nemovitostí, protože tyto faktory budou zásadní pro další směřování trhu.

 

 

Aktuální situace na realitním trhu v České republice – projekt REALIŤÁK ROKU

Rekreační bydlení: Chataření a chalupaření na vzestupu

V posledních letech zaznamenal trh s rekreačními objekty významný nárůst zájmu. Zvláště v českých krajích, jako jsou Jihočeský a Středočeský kraj, se chaty a chalupy staly velmi vyhledávanými. Dle odborníků to souvisí s potřebou lidí mít místo k odpočinku mimo městská centra.

Monika Lukášová, ředitelka projektu Realiťák roku, k tomu dodává: „Nárůst poptávky po rekreačních objektech během pandemie přirozeně pramení z touhy lidí po klidu a přírodě. Pro mnohé se chata nebo chalupa stala útočištěm, kam mohou uniknout z každodenního shonu.“

Byty v osobním vlastnictví: Regionální rozdíly a vývoj cen

Trh s byty v osobním vlastnictví v České republice vykazuje regionální rozdíly. V Praze a Brně zůstávají ceny stabilní nebo rostou, zatímco v menších městech se projevuje určitá stagnace. V menších regionech se zvyšuje dostupnost bytů, což přitahuje zájem především mladých rodin.

Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES.cz a zakladatel projektu Realiťák roku, upozorňuje: „I přes aktuální ekonomické nejistoty stále vidíme, že poptávka po nemovitostech v klíčových regionech neklesá. Regionální rozdíly jsou ale čím dál markantnější, což je potřeba zohlednit při plánování investic.“

Dynamika trhu s garážemi: Potřeba parkovacího prostoru

V urbanizovaných oblastech České republiky, jako jsou Praha a Brno, se trh s garážemi stává stále důležitějším. Rostoucí počet automobilů a omezený prostor ve městech vyvolávají potřebu zabezpečených parkovacích míst. Garáže, které byly kdysi považovány za vedlejší nemovitost, nyní získávají na hodnotě jako atraktivní investice.

Realitní makléři: Denní činnosti a výzvy

Realitní zprostředkování není jen o prodeji a pronájmu nemovitostí. Makléři se stále více stávají konzultanty, kteří poskytují komplexní služby – od právního poradenství po vyjednávání podmínek. Zároveň musí být dobře informováni o aktuálních trendech, aby mohli svým klientům poskytnout relevantní informace.

Monika Lukášová vysvětluje: „Úspěšný makléř je ten, kdo chápe, že vztahy s klienty se budují na důvěře a dlouhodobé spolupráci. Dnešní makléři se neobejdou bez kvalitní přípravy a přehledu o nejnovějších trendech na trhu.“

Více najdete v detailních článcích na webu projektu – www.realitakroku.cz

 

Část 4 - stav na hypotečním trhu

kompletní prezentaci stavu na hypotečním trhu najdete zde