1.2.2021 6:30
Loňský listopad stanovil absolutní rekord ve výši poskytnutých hypoték. A rekordní zřejmě bude celý loňský rok.
Je to tak trochu paradoxní, rok tak výrazně ochromený globální pandemií koronaviru bude zřejmě rokem, kdy si lidé u bank půjčili rekordní objem peněz na pořízení nemovitostí. Podle údajů České národní banky a České bankovní asociace si zákazníci u bank v listopadu 2020 vypůjčili na nemovitosti 22,1 miliardy korun. To je meziměsíčně o sedm procent víc a to už říjen překonal rekordy. Meziročně to pak bylo dokonce o 39 procent víc.
Rekordní rok
Rekordní bude zřejmě celý loňský rok. Data za celý rok budou k dispozici v únoru, ale odhady České bankovní asociace udávají číslo 210 miliard. Přitom doposud byl rekordní rok 2018, kdy si od bank klienti půjčili na hypotéky 187 miliard korun.
Důvodů, proč se tak děje, je samozřejmě víc. Asi tím nejpodstatnějším je pokles úrokových sazeb. Meziročně to v listopadu bylo o 0,34 procentního bodu méně. Podle statistik národní banky činila průměrná úroková sazba v listopadu 2020 2,19 procenta, o rok dříve to bylo 2,53 procenta. Jednoduše, hypotéky jsou levné a národní banka navíc kvůli koronakrizi uvolnila do té doby platná nařízení, která stanovovala minimální parametry pro jejich poskytnutí.
Krize zatím bez dopadů
Koronavirová pandemie sice výrazně zasáhla ekonomiku po celém světě, ale zatím neměla přímý dopad na nezaměstnanost. Tu drží na nízkých číslech zatím různé podpůrné programy. Firmy se však zatím drží a tak lidé mají peníze a odvahu investovat do nemovitostí. Jejich trvalý růst v posledních letech motivuje kupce, nemovitosti jsou považované za bezpečnou investici. Samozřejmě tomu napomáhají i velmi nízké či spíš nulové spořící úrokové sazby.
Otázkou je, jestli to bude platit i letošní rok. Podle většiny prognóz se v hypotékách loňský rok už opakovat nebude. Sazby jsou podle všech analytiků na dně a spíš lze v průběhu roku očekávat jejich mírný růst. Také se očekává, že dopady pandemie se plně projeví až v letošním roce.
Letos dojde k ochlazení
Na druhou stranu lze očekávat, že se zastaví růst cen nemovitostí, případně dojde i k redukci. Tedy alespoň části z nich, především bytů. Jejich ceny jsou v mnoha oblastech již vysoko nad reálnou odhadní cenou, alespoň podle dat České národní banky. Ta odhaduje nadhodnocení cen až o 25 procent. Naopak pozemky nebo rekreační objekty se zájmu kupujících budou těšit i nadále.