18.11.2021 15:38
Začátek roku byl ve znamení rekordně nízkých úrokových sazeb. Zájemci o hypotéku se dostaly i pod dvouprocentní hranici, tedy nejníž za zhruba čtyři roky. Jenže rok ještě neskončil a sazby se rychle blíží na dvojnásobek hodnot ze začátku roku.
Chcete si na hypotéku pořídit nemovitost? Tak si to nejdřív dobře spočítejte. Nejenom že ceny nemovitostí jsou na vrcholu, ale na střednědobý vrchol míří i sazby hypoték. Je to velká změna za pouhých několik měsíců. Prakticky totiž dnes od banky dostanete dvojnásobně vysokou sazbu, než jaká byla ještě v dubnu letošního roku. Navíc lze očekávat další růst.
Pro vysvětlení je potřeba sledovat kroky České národní banky. Ta udává takzvanou dvoutýdenní repo sazbu, kterou se řídí komerční banky a podle ní nastavují vlastní úrokové sazby komerčních úvěrů včetně hypoték. Sazba se v posledních letech drží relativně nízko, ale každá změna má na komerční úvěry vliv.
Repo sazba jako na houpačce
V poslední globální ekonomické krizi Česká národní banka srazila v roce 2012 repo sazbu téměř na nulu, konkrétně na 0,05 % a na této úrovni vydržela pět let. Se zotavující se ekonomikou pak sazba začala růst a na vrchol se dostala v únoru 2020, kdy se vyhoupla na 2,25 procenta. To byla zhruba doba, kdy končila předchozí hypoteční horečka.
Jenže hned v březnu přišla kovidová pandemie, která zastavila ekonomiku po celém světě. Česká národní banka na to rychle reagovala a repo sazbu snížila na 0,25 procenta. A na této úrovni sazba vydržela až do letošního června.
Sazba na velmi nízké úrovni vydržela zhruba rok a právě tento rok se nesl ve znamení hypoteční horečky. Sazby začaly rychle klesat a zájem zákazníků lámal všechny rekordy. Nejníže byly úrokové sazby hypoték přibližně od loňského prosince do letošního dubna, kdy se držely pod hranicí dvou procent. To samozřejmě neznamená, že na takovou sazbu dosáhl každý, ale prostě hypotéky byly nejlevnější za posledních skoro pět let.
Inflace zdražuje úvěry
Jenže ekonomika se začala letos zotavovat rychleji, než se čekalo a to platí globálně. A začala růst inflace, opět globálně. Jenže obojí se týká i českého trhu a tím že stále používáme korunu, má Česká národní banka k dispozici nástroje, jak proti inflaci bojovat. A hlavním nástrojem je zdražení peněz, což řeší právě zmíněná repo sazba. K prvnímu zvýšení došlo v letos v červnu z 0,25 na 0,50 procenta. V srpnu se sazba zvýšila na 0,75 procenta a na začátku října dokonce na 1,50 procenta.
Navíc samotná banka avizuje, že k dalšímu zvýšení sazby dojde v listopadu. Vlastně je pouze otázkou, o kolik se sazba zvedne. Podle mnoha analytiků je velmi pravděpodobné, že Česká národní banka sazbu zvedne stejně jako v říjnu, tedy o 75 bazických bodů na 2,25 procenta. Tím by se sazba dostala na úroveň před koronavirovou pandemií.
Měsíčně zaplatíte tisíce navíc
Už nyní však má aktuální repo sazba výrazný vliv na sazby hypotečních úvěrů. Pokud si nyní dáte srovnat úrokové sazby, srovnávače lepší sazbu než tři procenta při úvěru na 30 let a pětileté fixaci nenabídnou. Navíc je to spíš velká výjimka, drtivá většina nabídek se pohybuje okolo čtyřprocentní sazby.
Nutno dodat, že parametry hypotečního úvěru jsou velmi individuální, takže při osobním jednání v bance můžete získat sazbu výhodnější. Záleží na mnoha okolnostech. Ale celkově prostě platí, že sazby hypoték výrazně stoupají a zřejmě se v blízkém horizontu mohou blížit hranici pěti procent. To má samozřejmě velký vliv na obsluhu dluhu, měsíční splátky stejné hypotéky sjednané v lednu a nyní se budou lišit o klidně o tisíce korun.