25.10.2021 14:06
Trend na trhu nemovitostí v Česku se výrazněji nemění, ale okolnosti jsou nyní jiné než v létě a úplně jiné než na jaře. Na jednu stranu ceny stále rostou, výběr je omezený. Na druhou stranu případným investorům do karet nehraje růst úrokových sazeb, do konce roku budou zřejmě už na třech procentech. Dá se tedy ještě do nemovitostí výhodně investovat?
Hned v úvodu je dobré zmínit, že pokud chcete nyní investovat do nemovitostí, tak budete potřebovat víc vlastních peněz. Doba úrokových sazeb pod tři procenta je nenávratně pryč, naopak sazby míří o procentní bod výš. Před investicí si tedy vše dobře spočítejte i s tím rizikem, že po příští fixaci mohou být sazby hypoték ještě vyšší. Což ve finále může znamenat, že nic nevyděláte, jen si přiděláte starosti.
Navíc ceny také stále rostou i kvůli tomu, že trh je po jarním náletu zájemců hodně probraný. A to především v kategorii levnějších nemovitostí. Jak jsme již dříve uváděli, Praha, Brno a mnohá další města a regiony jsou už tak drahé, že se zde investice do nemovitosti moc nevyplatí. S ohledem na obvyklé nájmy je úspěchem roční výnos okolo dvou procent, což už je pod úrovní inflace. V mnoha případech už investoři čekají výnos jen na růstu ceny nemovitosti a pronájem už jen snižuje náklady.
I levné byty zdražují
Ceny nemovitostí rostou i v regionech, kde jsou stále nemovitosti levné, primárně takovými regiony jsou severní Čechy a severní Morava. Jenže i zde už ceny často překračují hranici, kdy se při současných úrokových sazbách hypoték a na druhé straně místně obvyklých nájmech investice přestávají vyplácet. Situace je lepší, pokud chcete nemovitost primárně financovat z vlastních úspor, ale i tak nepočítejte s vysokým zhodnocením, spíš jen o trochu překonáte inflaci.
V uvedených regionech lze stále narazit na velmi levné byty. Jenže pozor, ověřte si lokalitu. Nízká cena může indikovat lokalitu, v které budete obtížně hledat spolehlivé nájemníky. Takové nemovitosti jsou spíš pro dobrodruhy, kteří se nebojí problémů a hlavně mají čas je řešit. Všeobecně pak platí, že čím chudší region, tím větší problémy s výběrem nájemného mohou nastat.
Udělejte si pořádný průzkum trhu
Ostatně, můžete si to vyzkoušet. Než se do koupě nemovitosti pustíte, zkuste si ve vybraném regionu zahrát na zájemce o podnájem. Projeďte si nabídky a obešlete je. Čím přísnější pravidla a podmínky výběru budou pronajímatelé požadovat, tím je v regionu větší pravděpodobnost, že stejně složitě budete zájemce vybírat i vy. A že výběr nájemného nemusí být snadný.
Na uvedenou situaci samozřejmě můžete narazit v mnoha regionech Česka a to i v Praze nebo Brně. Souvisí to s demografickým složením lokality, ale také s úrovní pronajímané nemovitosti a cenovou hladinou. Mnoho expertů se shoduje na tom, že čím levnější nemovitost, tím větší problémy můžete očekávat.
Příležitosti stále jsou
To však neznamená, že celkově levné regiony nejsou dobrou investiční příležitostí. Zkuste v takových místech hledat v nabídkách cenového středu, respektive nedávejte takový důraz na co nejnižší cenu. Takové nemovitosti bývají i na pronájem žádané a výnos může být vyšší než u levných bytů. Navíc může být méně rizikový.
Pokud se rozhodnete investovat do nemovitosti daleko od svého bydliště, v regionu, který neznáte, tak určitě dvakrát měřte, než se do koupě pustíte. Proveďte důkladný průzkum na internetu a určitě se do lokality několikrát vydejte. Přes den i večer. Někdy na první pohled nic zásadního neodhalíte, takže se soustřeďte na detaily. Investujete vlastní peníze, které chce uchránit před inflací a ještě něco vydělat. Jenže když budete každý třetí nájem dlouho vymáhat, tak ve výsledku víc získáte, když si peníze necháte pod polštářem.