23.6.2021 8:51

TVÁŘÍ V TVÁŘ - Lukáš Zach

TVÁŘÍ V TVÁŘ - Lukáš Zach

Dalším hostem, který přijal naše pozvání do pořadu Realiťák roku TVÁŘÍ V TVÁŘ, je Lukáš Zach, jednatel zakladatel společnosti FREE for YOU.

 

PODCAST

 

Další díly můžete sledovat ZDE.

Kompletní přepis rozhovoru pořadu Realiťák roku TVÁŘÍ V TVÁŘ s Lukášem Zachem, který moderoval Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES.cz:

Dobrý den, dámy a pánové, vítáme u dalšího dílu projektu a pořadu Realiťák roku TVÁŘÍ v TVÁŘ. Potkáváme a seznamujeme se pravidelně s hosty, ať už s vítězi předchozích ročníků projektu Realiťák roku, z aktuálního ročníku nejlepšími makléři, odborníky z řad porotců a partnerů projektu či dalšími odborníky nejenom z realitního trhu. Dnes moje pozvání přijal přijal Lukáš Zach jednatel společnosti FREE for YOU a zároveň po roce v projektu Realiťák roku 2021. Dobrý den, Lukáši. 
                                                                                                                                          
Zdravím Vás, Petře. Děkuju za pozvání.

Rádo se stalo. Já jsem rád, že jste pozvání přijal. A pojďme rovnou, pojďme rovnou něco o Vás. Vím o Vás, že jste v roce 2016 kupoval rozjetou rozjetou firmu, ale zajímá, co jste dělal předtím. 

Tak já většinou takhle bavím s těmi partnery, tak říkám to svoji dlouhodobou historii, protože já už dneska v energiích jsem 11 let, takže energetika, to byla taková moje první práce po vysoké škole, kde já jsem nastupoval do firmy, a myslel jsem si, že budu dělat nějakýho školitele vlastně produktů v té společnosti, a druhý den, co jsem přišel do práce tak jsem seděl s podobnými deskami, co máte Vy, v autě, a jeli jsme za Prahu, ťukal jsem na dveře, a takhle já jsem vlastně se dostal k energetice vlastně tím door to doorem tenkrát,jo. Takže tohlecto byl můj vlastně první kontakt s tou energetikou a pak jsem u toho zůstal, protože mně se vlastně ta energetika líbí, že spadáme dneska do toho spotřebního koše, takže lidé využívají tu energii vlastně pořád. A to byl vlastně ten hlavní důvod, proč vlastně jsem v té energetice vlastně zůstal a vydržel. Prošel jsem různými těmi dodavateli, výběrovými řízeními, co jsou vlastně společnosti, co dělají výběrová řízení, call centrum vedení obchodního týmu po celé republice, až po vlastně dneska založení FREE for YOU. A tam dneska vlastně sbíráme ten úspěch, jestli to takhle můžu rovnou říct.

O FREE for YOU se budeme bavit možná za chvilku, ale mě tam zajímá jedna věc, protože o předpisech energií v České republice kolujou zajímavé občas zprávy, spíš v historii, že spíš to byla džungle, možná ještě větší než než než realitní, co si o tom myslíte?

Já s tím souhlasím, že to džungle byla. On ten trh je relativně mladý, a tak, jak se otevřel, tak v tom událo hodně věcí. Tak viděli jsme to mnohokrát v televizi. I já jsem sám osobně pomáhal třeba dneska našim partnerům řešit nějaký takový ne úplně jako příjemný věci, že na vás někdo zaťuká, podepíšou se nějaký dokumenty tak mezi těmi dveřmi, tak jak třeba já jsem začínal před těmi 11 lety. A myslím si, že se to trošičku víc dneska uklidnilo, že už i ta solventnost jakoby těch dodavatelů se jako zlepšuje, ale bohužel furt víme, nebo jsou tady společnosti, kteří trošku to jméno furt dělají takový jakoby negativní trošku tý energetice. Ale souhlasím s vámi, že dneska ten český zákazník má v povědomí takovou jakoby tu negativitu o tý energetice, proto my se dneska snažíme, aby změna dodavatele nebylo úplně sprostý slovo.

A myslíte, že ta džungle ještě přetrvává u některých dodavatelů, nebo je to trošku vymýcený? V realitním trhu máme nový realitní zákon. Snažíme se tu profesi profesionalizovat. Zlepšovat a ten mediální obraz je podle mě lepší a lepší. Jak je to v energiích?

Já si myslím, že to není úplně o těch dodavatelích, ale ono třeba v té energetice je důležité rozlišovat, ať už k těm spolupracím nebo u uzavírání těch smluv třeba toho zprostředkovatele a dodavatele, protože většinou ten zprostředkovatel může třeba dělat někde ne úplně to dobrý jméno, jo. Nechci samozřejmě říkat, že všichni to dělají špatně, ale dneska to vnímám tak, že většinu těch průserů, co se děje, tak nedělají dodavatelé, ale jsou to ty zprostředkovatelé.

Energie a reality patří relativně velmi blízko k sobě. Kdy jste si to uvědomil vy a jaké kroky jste vlastně k tomu podnikl? Protože vy k realitám máte dneska velmi blízko.

Je to tak. Ono, protože tak, jak mi dneska vlastně fungujeme, tak už když my jsme připravovali vlastně ten systém, který dneska nazýváme vlastně energo-banking, tak už vlastně v tom roce 2016 bylo, nebo přemýšlel jsem, jakým způsobem se dá dneska získávat zákazník, pro něj jakoby příjemnější tou formou, jo. A proto si dneska myslím, že se nám úspěšně jako daří provazovat trh realit, financí a energetiky, a proto my máme dneska už stovky vlastně partnerů po celé České republice, nejenom vlastně z toho realitního trhu, ale i třeba u těch finančních poradců. Takže tam vlastně mi dneska tvoříme tu službu pro toho realitního makléře, co s námi spolupracuje, a tvoříme to v rámci nějaké jednoduchosti. My umíme dneska přepis energií, když se prodá nemovitost, vyřešit v jedné zprávě na WhatsApp. A to je ta naše jako silná stránka, kde tam je ten servis a ta jednoduchost vlastně pro ty naše partnery. 

A když porovnáte rok 2017 a začátky FREE for YOU a dnešek, jaký tam rozdíl?

No, Petře, tam je jako tam je úplně obrovskej teda rozdíl. Já když si vzpomenu, když jsme jako v roce 2016, 2017 programovali web, tam běžel odpočet, že stránka bude spuštěna, jo. Vždycky jsme to měsíc posouvali, takže se to ten čas se vždycky natahoval. Já jsem tenkrát jezdil po republice a snažil jsem se přesvědčovat majitele realitních kanceláří: "Pojďte to dělat s námi. Jednou to bude super." Dneska můžu říct, že teda už jsme v tom stavu, kdy je to super. A my ale celkově furt jako peníze se snažíme furt investovat vlastně do firmy, abysme zjednodušovali u nás procesy a hlavně aby ta spolupráce vlastně mezitím realitním trhem byla i pro toho makléře jako zábavná. My jsme dneska jediný dodavatel v energetice, kdo má naprogramovaný pro ty naše partnery takovou jakoby zpětnou vazbu o předaném tomu klientovi. Ten makléř dneska ví přesně, v jakým konkrétním stavu se to odběrné místo nachází, když ho k nám předá v rámci toho přepisu těch energií. Takže todlecto bereme dneska jako jednu asi z těch největších výhod, proč se ty makléři s námi rozhodují, protože mají absolutní přehled o tom, co se děje s tím klientem.

Možná pojďme na chvilinku pryč od energie, pryč od FREE for YOU. Něco o vás. Jak nejraději trávíte volný čás? Jestli vůbec máte?

Určitě mám, protože se snaží mít tu rovnováhu nejenom v byznyse, ale i v životě, takže ten čas na sebe určitě mám taky. Nejradši ho trávím určitě se svými blízkými přáteli. Mám. Opravdu jsem vděčný za to, že mám kolem sebe kruh takových těch opravdových přátel. A samozřejmě i s přítelkyní. Ale to, co poslední dobou mě nejvíc jako baví, a to co mě dobíjí, tak já jsem úplně propadl vášni pro hory. Takže jsem byl i třeba v Himálajích. Jsme chodili, lezli jsme, jo. Takže ono potom, když si sbalíte takový ten svůj život 20 kilový batohu a máte ho musí někde na zádech a pořádně se nemůžete nikde ani najíst nebo si odskočit na jako umejt se jako po celém tom dnu nebo týdnu, tak pro někoho to vypadá, že to není úplně asi odpočinková záležitost, ale pro mě jako vyčištění tý hlavy úplně jakoby ten reset, tak to je pro mě jako asi to největší, co mě teďka nejvíc jakoby naplňuje. Samozřejmě takovej ten sport. Já jsem aktivní hodně, takže já ráno vstávám. Nějaký brusle, běhání, zacvičit si. Teďka jsou bohužel ty fitka zavřený, takže na terase nějaký lehký crossfit, takže to je to, co mě jakoby baví a naplňuje, nebo spíš jako dobíjí ty baterky.

A jak to vlastně dneska funguje v rámci v rámci té doby, kdy člověk skoro nikam nemůže? Ne, že by už nikam ne ne úplně, ale samozřejmě za to za ten poslední možná rok a půl. Jak jste to vlastně změnili? Jestli se vůbec změnily nějak koníčky u vás.

Úplně se nezměnily, protože ono třeba naposled, co jsem byl zase přicházely celý nízký Tatry, tak to jsme byli tady u sousedů, kde se dá vlastně jakoby docestovat. Dneska máme pro tenhle rok připravenej další výjezd, ale bohužel to cestování je teďka taky trošku složitější. Chtěli jsme určitě Kilimandžáro, ale to asi nám teďka ta situace ne úplně jako neumožní, takže pojedeme věřím, že se nám povede Itálie, nějaký Dolomity a tydlety. Tam je hodně moc hezkých ferrat a ty jezera, to má taky svoje kouzlo. Mě na tý přírodě nejvíc baví úplně, že v těch horách poznáte takovou tu surovou sílu tý přírody, a to je, to je to hezký na tom.

Když půjdeme k vám, ten vývoj vlastně máte od energa k energu k energo, což je, což je fajn. Máte nějaké ještě slabé stránky, na kterých potřebuje pracovat vy osobně?

Ty jo, tak těch si myslím, že mám jako hodně. Já si ale tu, co já vnímám dneska jakoby nejvíc, je asi moje nějaká empatičnost, že takovýto soucítění nebo, protože já dneska to, co dělám vlastně nejvíc je, že řeším ten byznys s těmi lidmi, takže já mám jako, od rána do večera se prostě setkávám s těmi lidmi. A ono potom, když jako navnímáváte někdy ty životní příběhy těch lidí, tak ono to ve vás někde občas jako zůstane a jako člověk nad tím jako přemýšlím,jo. Takže možná takový jako, ta empatičnost je taková jakoby ta moje slabší stránka. A v tom osobním životě asi jako rozhodovost, no. Když mně dáte tady dvě skleničky, tak si vyberu, ale když jdu do restaurace a tam je dvacet jídel, tak vůbec nevím, co bych si, co bych si jako vybral. 

A naopak nějaké silné stránky, které byste chtěl píchnout? 

Tak to si myslím, že asi určitě bych řekl vytrvalost. To je asi si myslím, že to je ta, jak se říká, vytrvalost a víra jsou prostě jako všemocný, takže to bych asi předal všem lidem, pokud s něčím začínají, nebo chtějí sami na sebe něco dělat, tak ta cesta, samozřejmě někdo jí má rychlejší, někdy to může být takový kostrbatý, ale pokud člověk vytrvá u toho, co vlastně dělá rád a srdcem, tak to vnímám tak,že to je dneska i vlastně růst, vlastně každýho z nás, a pokud děláte něco vlastně to, co máte rád, tak takový ty ostatní věci do toho života potom jako přichází. Takže asi vytrvalost bych řekl tím jedním slovem jako silnou stránku.

Pojďme se možná zase vrátit nazpátek ke společnosti FREE for YOU. Jak je vlastně dneska těžké nebo lehké přepsat energie? Jaký je vlastně proces?

No, mě právě jako na té energetice baví to, že máme ten produkt vlastně jednoduchý. Máme elektřinu a plyn a ten plyn od nás nesmrdí, jinak než od jinýho dodavatele, jo. Ale v čem se můžeme jako odlišovat přesně ten servis, anebo ty změna těch zkostnatělých procesů, co vlastně dneska ti ostatní dodavatelé jakoby mají. A my vlastně, nebo nejenom my, ale všichni dodavatelé v Česku řeší taky jenom za obchodní modely a to je buď přepis energií, to je to, co my dneska děláme nejvíce, protože vlastně pomáháme těm makléřům, když prodají tu nemovitost, tak se přepisují ty energie, a pak je změna dodavatele. Změna dodavatele, to je pokud Vy dneska, Petře, odebíráte třeba od ČEZu (???) a zůstáváte v tom svým domě, tak Vy že jenom vlastně změníte toho poskytovatele. 

Ale ten plyn tam teče furt stejnej?

Jasně, to teče furt stejně.

Jo.

Protože on taky důležité možná rozlišovat vlastně v té energetice pojem distributor a dodavatel. Distribuce je vlastně to, co se stará o ty elektroměry, plynoměry, pokud je porucha, dělají se odečty. Ale to, co vy můžete nebo zákazník, co může ovlivnit svým rozhodnutím, je to, že změní toho poskytovatele. Ale my dneska můžu říct, že v rámci FREE for YOU, a i tím, jak navazujeme ty spolupráce s tím realitním trhem, tak dneska opravdu ti makléři nás využívají jako službu jako takovou tu třešničku na ten dort, co musí, nebo ne musí, ale třeba pomůžou tomu svému klientovi udělat. A tam věřím, že se rozhodují vždycky jenom, když vidí, jak je ten proces u nás jednoduchý. Nám stačí opravdu vyfotit dokumenty, který ten klient má, nebo i vlastně ten ten makléř, protože podepisuje vlastně s tím klientem nějaký balíček dokumentů. Je to o tom vyfotit, poslat k nám třeba na WhatsApp a ten proces je vlastně hotový. My už pak komunikujeme všechno za prodávajícího, za kupujícího. Samozřejmě se snažíme ty procesy nastavit tak, aby ten makléř byl vlastně se vším spokojený. My se dneska nesnažíme dělat z těch poradců, nebo z těch našich partnerů, žádný energetický poradce nebo prodejce. Od toho jsme my. My jsme dobří v energetice, vy v realitách, tak vy si dělejte to vaše gró, a my jsme tam taková ta přídavná služba, co může ten makléř nabídnout tomu svému klientovi, že to umí za něj zařídit. A umí to za něj zařídit vlastně velmi rychle a ví i přesně, jakým stavu se konkrétní ten obchod nebo ten předaný zákazník nachází díky tomu našemu systému. 

Jsem koukal na web, jestli jsem četl správně, tak máte 34 kontaktních míst po celé republice. Co je to takové kontaktní místo u vás? 

On jich je víc. Já si myslím, my máme na webu 55, ale já se to dlouho.

Možná možná možná jsem se přehlédl.

Ale já myslím, že jich je ještě dneska trošičku víc, protože ono ty aktualizace toho webu, my furt se snažíme taky teďka budeme udělat jakoby nový aktuality, takže tam se pak propíšou i tady ty data. To kontaktní místo, to jsou opět zase ti partneři, co s námi spolupracují, a je to vesměs třeba ta realitní kancelář.

Jasně.

Kde ten majitel, jemu se líbí ten náš systém a my jsme vlastně u něj na webu jako to kontaktní místo nebo on u nás. Máme tam vlastně provázanost, ať už nějakou marketingovou. Ale to kontaktní místo vlastně slouží k tomu, pokud dám příklad: Někdo v Brně slyší naší reklamu, koukne se na náš web, vidí konkrétní realitní kancelář, kam může jít vyřešit třeba energie. A opět je to jenom o tom, pokud ten klient tam dojde, tak nemusí, ten člověk, co to má na starosti třeba ty energie, cokoliv s ním řešit. On nám ho zadá do systému a my se s tím člověkem spojíme, zatelefonujeme, vyřeší buď online, anebo domluvíme schůzku. Takže takhle vlastně funguje třeba to kontaktní místo.

Mě potom ještě zajímá jedna věc k těm energiím, protože samozřejmě finální cena je to nejdůležitější, nebo ne vždycky, ale je to velmi důležitá část, ale ten, jak to jak, jak to říct, výrobce, dodavatel, dodavatel toho plynu například, tak ty ceny budou podle mě budou skoro ty stejný. Jak je možný, že vy jste levnější než většina většina konkurentů.

Tak levnější asi o tom, já nechci říkat jako, že jsme nízkonákladová nákladová společnost, ale on nám hodně supluje vlastně i ten systém, kterej máme naprogramovaný úplně od začátku. Takže nám zvládá na Back office oddělení zaměstnanec vlastně tolik práce, co dělají třeba v ostatních firmách 3 lidi. Takže my máme spoustu věcí opravdu plně automatizovaných. Jedním kliknutím připojujeme odběrné místo, jedním kliknutím generujeme všechny dokumenty, co potřebujeme, a nehledě na to, že tím, jak my dneska tvoříme vlastně propojování těch trhů, energie, finance, reality, tak vlastně my dneska nemáme ve firmě ani žádný obchodníky aktivní. To znamená, že o FREE for YOU se opravdu můžete dozvědět jenom z doporučení. My ani marketingově necílíme na koncového zákazníka, ale dneska to tvoříme vlastně v rámci toho partnerskýho vztahu. A tím, že já dneska nemusím, nebo nemusíme vlastně vyplácet odměnu ,nebo ne odměnu, ale třeba výplatu dvaceti obchodníkům, jako obchoďákům, mít dvacet aut, dvacet počítačů, dvacet telefonů, tak máme ty náklady o jakoby firmy o něco nižší než ty obrovský korporáty. A proto nemusíme mít tak vysokou marži na tý komoditě.

Jaká je vlastně vaše přímo role? Protože jste říkal, že jste objížděl zákazníky. To možná děláte pořád, protože tu firmu řídíte a vlastníte. Ale co tam vlastně teď každodenně děláte?

Tak můj začátek ráno, když vezmu, tak já jsem tam asi jako vždycky první. Neříkám, že odcházím vždycky poslední, ale jsem tam úplně první. Mám nějaký své rituály, ať už od čtení knih, nějaký jakoby meditace a tak dále, ale samozřejmě potom máme nějaký pravidelný porady s určitými vedoucími vlastně těch našich oddělení. Máme tam oddělení nákupu, kde se řeší vlastně nakupování komodit. To nejdůležitější oddělení je administrativní, kde se přesně vypovídají smlouvy, připravují se dokumenty. Fakturační oddělení, zákaznická. Takže tohle to jsou lidi, kteří mají na starosti vlastně celkové to oddělení, ale to, co dělám já, konkrétně, je přesně jakoby ta ten příjem asi těch financí jakoby do té firmy, a to je to vlastně jednání s těmi našimi partnery a rozšiřování vlastně těch partnerských spoluprací. To je to, co mě baví, jako komunikovat s těmi lidmi a trošku jako předat jim tu naši myšlenku my vlastně dál fungujeme. Takže tím jsem vlastně začal a věřím, že u toho i zůstanu, protože to je to, co mě vlastně baví, protože už za těch, kolik? 5,6 let. Jsem potkal takový lidi jako a i s řadou z nich jsem se stal jako kamarády nebo přáteli. A i kolikrát ty životní příběhy těch lidí jsou opravdu jako zajímavý, takže to je to, co mě vlastně na tom baví, a věřím, že u toho jako zůstanu.

Možná jedna z posledních otázek. Jak se podle vás změnil trh s energiemi za poslední rok?

Za poslední rok? To je taky dobrá otázka. Řekl bych, že se změnil asi tím možná covidem, jak sem vstoupil, protože taky taková, nechci říkat úplně domněnka. Jo, vlastně nechci říkat jako zákazníků, ale taky se mě lidi ptali: "Jak jak ty ceny budou vypadat? Jak to vypadá teďka? Půjde to dolů, jo nebo?" Ono to samozřejmě ta cena trošičku poklesla, protože vlastně tím, jak ten trh se pozastavil, tak tý energetiky bylo přebytek. Tak, aby se to vykoupilo, tak se museli vlastně někde ceny snížit, a proto byly i třeba někde ty ceny v minulém roce nebo začátkem tohohle roku jako příznivější. Když se podíváme, jak se dneska chová ta burza, jak se rozvolňuje, tak zase ty i ta burza letí jako nahoru, takže můj nějak, moje nějaká predikce je, že třeba ke konci roku zase se vrátíme tam, kde to bylo někdy předtím, jako třemi lety. Takže, bohužel ta tendence toho trhu je vzrůstající, jako by těch chce. Takže to asi vnímám takový jako změnu nebo tak, jak ten trh reaguje na ten vývoj jakoby možná ty celkový světový nějaký situace, co teďka panuje. 

Jak se změnil Lukáš Zach za poslední rok?

Za poslední rok? Trošku jsem přibral. (Smích)

Někdo tomu říká covidová hmotnost nebo covidové kilogramy. 

Jedeme objem teďka všichni. Ale. 

Všichni prý ne.

Všichni ne, jasně. Nemůže to takhle škatulkovat. Ale já asi jsem se tak jako tím, že jako se furt tak nějak vzdělávám, jako mě baví číst knížky takový to o tom seberozvoji a i ten obchod, taková ta jakoby ta meditace, navazování toho nějakýho vnitřního klidu, tak v tomhle tom vidím takovou nějakou, jako kdyby ten progres, kde jakoby cítím takový jako vnitřní klid. A dneska, když řeším nějaký třeba, nechci říkat problémy, ale cokoliv jiného, tak se s tím dokážu daleko líp vyrovnat než třeba před tím rokem, před dvouma, kdy jsem třeba pár dní tak jako nespal, když se něco řeší. Dneska bych řekl, že se všechno dá řešit s takovou jako grácií. Takže tohleto bych řekl asi takový jako moje nějaký jako uvědomění, asi posun zase o to rok třeba.

Možná poslední otázka. Na webu jsem si všimnul, že taky část zisku přispíváte na charitu. 

Ano. 

Úplně nevím kam a to by mě možná zajímalo od Vás.

Jasně. My spolupracujeme s nadačním fondem Veroniky Kašákový. Nevím, jestli jí znáte, jestli Vám to jméno něco řekne. 

Neříká. 

Je to úspěšná česká modelka. Ona má takový hezký příběh. Ona vyrůstala vlastně v dětském domově a napsala i hezkou knihu "Z dětského domova až na přehlídkové molo". A ona má takový trošku podobný příběh jako jeden můj kamarád, jako byznys parťák a tak dále, takže tam se to provázalo a my dneska vlastně za každou jednu spotřebovanou megawattu přispíváme vlastně do toho fondu jednou korunou na děti vlastně bez domova. Takže to se třeba líbí i mojí mámě, která vlastně u nás odebírá, že když ráno zapne ten sporák a ví, že spotřebovává tu elektřinu, plyn od nás, že vlastně tím přispívá. Takže tady tímhle s tím, takhle jsou, jsme vlastně provázaný v rámci nějaký ty dobročinnosti.

Moc děkuji. Já doufám, že budete přispívat čím dál tím víc, že těch megawatt hodin bude víc a víc, abyste mohli mohli mohli přispívat. Držím palce v byznysu.

Děkuju.

Děkuju za dnešní rozhovor a někdy brzo na viděnou.

Super. Já taky děkuju. Doufám, že se Vám to, Petře, líbilo. Mně se to líbilo a děkuju za pozvání.

Díky moc. Lukáš Zach, jednatel společnosti FREE for YOU a člen poroty Realiťáka roku 2021, byl naším dnešním hostem. Sledujte nás na Facebooku, YouTube či v podcastových aplikacích. Mějte se krásně a krásný den. Na shledanou. 

Na shledanou.