15.10.2020 11:05
Už přes půl roku celý svět ovlivňuje pandemie koronaviru. A to se samozřejmě týká jak České republiky, tak i ekonomiky celého světa. Od jara se tak spekuluje, že v rámci krize by mohlo konečně dojít k poklesu cen nemovitostí. Jenže aktuální data ukazují přesný opak.
Český trh nemovitostí je už několik let přehřátý. Ceny nemovitostí jsou vysoké a na trhu ani není dostatek nemovitostí na prodej, což ceny ještě víc šponuje. Poslední dva roky před krizí začaly růst úrokové sazby hypoték a Česká národní banka utáhla pravidla pro jejich poskytování. Ale ani to na stav realitního trhu valný vliv nemělo.
Opatření zabrala
S nástupem koronavirové pandemie na jaře letošního roku přišly obavy, aby se realitní trh úplně nezastavil. A to z prostého důvodu extrémně rychlého a výrazného propadu ekonomiky. Na druhou stranu do karet nemovitostního trhu hrála změna situace na bankovním trhu. Úrokové sazby opět zamířily na minima a to se dotklo i hypoték. K tomu Česká národní banka pravidla po poskytování hypoték zmírnila a navíc se politici dohodli na zrušení daně z nabytí nemovitosti.
Výsledek je ten, že krize nekrize, ceny nemovitostí rostou, výběr je stále malý a zájem zákazníků velký. Hlavním důvodem jsou nízké sazby hypoték a tak se jejich zprostředkovaný objem dostává na rekordní hodnoty. „Letošní srpen byl o 30 % vyšší než ten v r. 2019. Pokud zůstanou prodeje na úrovni posledních 3 měsíců, máme před sebou zcela rekordní rok. Možná historicky nejsilnější rok. S ohledem na probíhající koronavirovou anabázi jsou tyto výsledky až neuvěřitelné,“ říká Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.
Rekordní rok a investoři
Je to neuvěřitelné, ale letošní rok může být opravdu rekordní v objemu poskytnutých hypoték. Jenže je tu jeden problém, na trhu není dostatek nemovitostí. Navíc podle údajů developerů výrazně vzrostl zájem investorů, kteří kupují byt jako investici a nabízí ho následně k pronájmu. Důvod je jednoduchý, levné úroky znamenají obvykle nulové spořící sazby, takže investoři přelévají své finance do jiných aktiv a nemovitosti jsou v tomto směru velmi oblíbené. Zvýšený zájem samozřejmě nenutí prodávají ke snížení cen, v mnoha případech je tomu přesně naopak. Zde se navíc sluší připomenout, že Česká národní banka již na jaře považovala ceny bytů v nejatraktivnějších lokalitách, jako je například Praha, nadhodnocené i o více jak 20 procent.
Otázkou samozřejmě je, jak se situace bude vyvíjet nadále. Koronavirová krize stále není zažehnána, naopak, s nástupem podzimu možná dojde na další drastická opatření jako na jaře, která budou mít opět výrazný vliv na ekonomiku. I proto je těžké situaci dopředu predikovat, situace se mění každý týden.
Hypotéky by už levnější být neměly
Podle České bankovní asociace by k dalšímu výraznému zlevňování hypoték již docházet nemělo, trend by se mohl otočit. Vladimír Staňura to vysvětluje: RPSN stále klesá, ale mám za to, že tento pokles se už brzy zastaví. Na trhu je obrovské množství peněz. K tomu je zapotřebí připočíst zadlužování státu a vysoké schodky státního rozpočtu. To vše vytváří inflační očekávání, které časem povede k růstu úrokových sazeb,“ a dodává: „Ostatně sazby na mezibankovním trhu už pomalu rostou. To znamená, že rostou i sazby, za které se banky refinancují nebo od kterých odvozují cenu peněz, když „naceňují“ hypoteční úvěry. Jinými slovy, zmenšuje se prostor bankám pro snižování RPSN hypotečních úvěrů.“