28.3.2022 11:06
Bez ohledu na současnou situaci, kdy jsou ceny pozemků vysoké v podstatě po celé České republice, je nabídka pozemků omezená. Trh je po realitním boomu vybrakovaný a tak je ještě důležitější vybírat pozemek co nejpečlivěji.
Trh s pozemky je ještě víc přebraný než s byty a rodinnými domy. V nabídce jsou většinou hodně drahé pozemky. U těch dostupnějších byste měli být co nejopatrnější. Na mnohých totiž svůj sen nebude možné uskutečnit. Když vynecháme vyložené vady, třeba ty právní, tak pozemky mohou mít takové parametry, které velmi omezí možnosti stavby.
Samozřejmě je řeč o stavebních pozemcích podle územního plánu a bez stavebních uzávěr, kde je možné ihned stavět. Jenže i když bude mít pozemek dostatečnou velikost, tedy že se tam podle míry lokální zastavitelnosti vaše stavba papírově vejde, tak to vůbec nemusí být snadné. Záleží totiž také na možnosti umístění stavby, aby to odpovídalo „kvalitě prostředí“ podle § 25 odst. 1 vyhlášky č. 501/2006 Sb.
Sedm metrů mezi domy, dva k plotu
Ta uvádí odstupové parametry staveb rodinných domů. Podle vyhlášky musí být rozestup mezi domy 7 metrů, pokud je mezi domy volný prostor. Navíc musí být stavba umístěna nejméně dva metry od sousedního pozemku a tři metry od veřejné komunikace, pokud jsou v průčelí okna. Dvoumetrový odstup pak platí i pro užitkové stavby na pozemku, jako je například garáž.
Když si tedy najdete svůj vysněný pozemek, nahlédněte do katastru nebo si přímo na místě metrem odměřte, zda budete schopni tyto parametry dodržet. Někdy to nemusí být vůbec možné, někdy pak budete muset vysněný projekt značně upravit. Samozřejmě je dobré vše konzultovat s architektem či projektantem.
Existují i výjimky
Navíc mohou nastat další problémy, třeba že sousední dům je téměř na hranici pozemku, protože když se stavěl, tak to nikdo neřešil, respektive mohl navazovat na stavbu, která je už dávno stržená. Z uvedených odstupových parametrů samozřejmě existují výjimky. Například, když jsou územní podmínky zvlášť stísněné, tak lze rozestup mezi domy snížit na 4 metry. V tom případě však nesmí mít domy okna tímto směrem.
Výjimky existují i pro pozemky v obzvlášť obtížném terénu, například ve svahu. Samozřejmě jiná je také situace v zástavbě řadových domů a tak dále. Laik tyto detaily stěží vyřeší, proto opět doporučujeme konzultaci.
Můžete namítat, že v ulici, kde chcete pozemek kupovat, jsou některé domy třeba téměř na sobě a není to řadová zástavba. To se jistě může stát, ale jak jsme již uvedli, bude to mít historické konsekvence, které takovou výstavbu umožnily. Na druhou stranu, toho můžete i využít.
Stará ruina může být výhodou
Pokud se totiž na vámi vybraném pozemku nějaká stavba nachází, a může to být i ruina, tak můžete zažádat o stavební povolení na její rekonstrukci. Což podle podmínek může znamenat jen zachování půdorysu stavby a jejích základů. Pak nemusíte odstupové parametry řešit.
V neposlední řadě je dobré zjistit i názor sousedů na výstavbu. Budete potřebovat jejich souhlas. Pokud dodržíte normy, měl by úřad stavební povolení vydat. Jenže čím víc bude situace komplikovanější, tím může soused, pokud bude chtít, dělat větší problémy a získání povolení zdržovat.