25.7.2019 11:15
S návrhem zákona o realitním zprostředkování přišla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Jejím cílem je potlačit takzvané garážové makléře, navrátit realitní činnosti ztracenou prestiž a ochránit spotřebitele před nekalými praktikami. Je ale reálné, aby po dlouholetých diskuzích a tahanicích byl zákon konečně schválen?
O regulaci realitní činnosti se mluví už nějaký ten pátek, prozatím stále bez úspěchu. Letos 21. ledna ale vysvitlo na lepší časy, vláda schválila, že projedná návrh zákona o realitním zprostředkování.
Nový zákon se rozhodně nezrodil v hlavě ze dne na den, je výsledkem několikaleté diskuze a více než čtyřleté práce. Vládě ho začátkem letošního roku předložila ministryně Dostálová, která má zásluhu na tom, že finiš přípravy zákona byl úspěšně dokončen už na počátku funkčního období současné vlády. Je proto reálné, že se po projednání v zákonodárných sborech dočkáme relativně brzy účinnosti.
Odkdy se budou makléři řídit novým zákonem, a co především přináší?
Po vládě projednávali novou legislativu 24. dubna 2019 poslanci Sněmovny, zákon byl v prvním čtení schválen, od té doby se projednává ve sněmovních výborech. Stále není vyhráno, zákon o realitním zprostředkování musí po všech úpravách a schválení v dalších dvou čteních Sněmovny schválit také Senát a podepsat prezident. Poté může vstoupit zveřejněním ve Sbírce zákonů v platnost. Rozhodujícím údajem je ale datum účinnosti, tedy den, odkdy je skutečně nutné se řídit novým předpisem.
"Vládní návrh předpokládal účinnost k 1. lednu 2020, aktuálně však lze uvažovat spíše o datu 1. července stejného roku. Reálný dopad zákona bude mít ještě delší zpoždění, protože pro aplikování některých změn do praxe musí zákon nastavit určité přechodné období", říká ing. Pavel Rakouš, vedoucí oddělení realitní činnosti na MMR.
Díky nové legislativě by se podmínky pro vykonávání realitní činnosti v České republice mohly přiblížit těm, které platí pro toto podnikání v ostatních zemích Evropské unie. „Jde především o povinnost určité kvalifikace makléřů, dále pak povinné pojištění či povinnost poskytovat přesné informace o skutečném stavu prodávané nemovitosti,“ upřesnil Pavel Rakouš, vedoucí oddělení realitní činnosti na Ministerstvu pro místní rozvoj. Za nejvýznamnější povinnost, která se zákonem přesněji upravuje, pak považuje jednoznačnou číselnou nebo matematicky přesně vyjádřenou výši provize, a její splatnost.
Celému tématu byl věnován pořad Rozstřel na iDNES.cz, ve kterém spolu diskutovali Klára Dostálová z Ministerstva pro místní rozvoj, Robert Hanzl za Asiociaci realitních kanceláří ČR a Petr Makovský, ředitel Reality.iDNES.cz. Na záznam se můžete podívat níže.