4.8.2020 12:55
Poslanecká sněmovna schválila změnu, která ruší daň z nabytí nemovitosti. Současně byl schválený pozměňovací návrh, který umožní odpočty úroků u hypoték.
Daň z nabytí nemovitosti vstoupila v platnost na konci roku 2016 a týkala se všech nemovitostí s výjimkou pozemků a novostaveb. Její výše čtyři procenta značně zvyšovala rozpočet kupujících, při dnes obvyklé ceně bytů platili kupující stovky tisíc korun navíc nad cenu nemovitosti.
Zrušení daně navrhlo ministerstvo financí v dubnu, částečně pro dlouhodobou kritiku této daně, částečně jako jedno z koronavirových opatření. Nyní novelu zákona schválila poslanecká sněmovna a čeká se na schválení senátem a podpis prezidenta. Což se všeobecně předpokládá.
Platnost zpětně od prosince loňského roku
Účinnost novely bude zpětně od prosince 2019, takže pokud zápis do katastru proběhl v prosinci 2019 a později, tak se na transakci již daň nevztahuje. A pokud někdo již daň zaplatil, tak mu bude vrácena.
Zrušení daně je pro realitní trh dobrá zpráva, jenže původně se s jejím zrušením plánovala úprava, která pozitivní rozhodně nebyla. A to zrušení odpočtu zaplacených úroků z úvěrů na bydlení od základu daně z příjmů. Zatím platí, že každý kdo splácí úvěr pro bydlení, si může odečíst ročně od základu daně až 300 000 korun.
Odpočty zůstanou, ale budou menší
Konkrétně je tak možné odečíst sumu od základu daně jak u hypoték tak u úvěru ze stavebního spoření a to běžného i překlenovacího. Limit 300 000 korun platí pro domácnost a je ještě omezen sumou 25 000 korun měsíčně. Snížení základu daně tak může být docela výrazné a pokud by byl odpočet zrušen, mělo by to na realitní trh značný vliv. V podstatě pro kupce novostaveb nebo pozemků by změna zákona byla jen negativní.
Poslanec Vojtěch Munzar připojil pozměňovací návrh, který byl nakonec schválen. Pokud tak zákon projde senátem a podepíše ho prezident, tak odpočty úroků neskončí. Ale ani nezůstanou na současné úrovni. Limit 300 000 korun se sníží na polovinu, tedy na 150 000 korun.
Podle předkladatele pozměňovacího návrhu poslance Munzara by to však pro velkou část lidí nemělo znamenat problémy, protože do této sumy se vejdou při současných úrokových sazbách úvěry do výše čtyř až pěti milionů korun.
Poslední změnou, který nový zákon přinese, je prodloužení doby, po které nebude nutné platit daň z příjmů při prodeji nemovitosti, která nebyla určená pro vlastní bydlení. Bude to místo současných pěti let dvojnásobná doba.