23.5.2024 12:33
Realitní zprostředkovatel čelí mnoha výzvám, jednou z nich je identifikace vad nemovitosti. Správné vyhodnocení stavu nemovitosti je přitom zásadní pro stanovení správné ceny nemovitosti a pro prevenci případných problémů s kupujícím
Realitní zprostředkovatel čelí mnoha výzvám, jednou z nich je identifikace vad nemovitosti. Správné vyhodnocení stavu nemovitosti je přitom zásadní pro stanovení správné ceny nemovitosti a pro prevenci případných problémů s kupujícím.
Přinášíme čtyři tipy, které vám pomohou předejít problémům.
Pozor na izolační pěnu
Ač roste oblíbenost tohoto materiálu, který lze využít k "záplatování" různých defektů, Petr Vencl z Asociace inspektorů nemovitostí před ní varuje! Často je použita nevhodně a může být varovným signálem budoucích vad. Nevhodně aplikovaná pěna pak může vést k pozdějším sporům, které zatíží jak realitního zprostředkovatele, tak i nového majitele.
Metry čtvereční: buďte opatrní s údaji
Pokud děláte virtuální prohlídky a využíváte např. Matterport, Petr Vencl doporučuje vypnout funkci měření m2! Neuvádějte přesnou výměru nemovitosti, ale pouze "orientační". Marie Ratajová z ABESu pak nedoporučuje uvádět metry čtvereční ani v kupní smlouvě. Vyhnete se tak problémům s možnými nesrovnalostmi.
Identifikace vad: jednotka vs. bytový dům
Vždy je potřeba rozlišit, zda jde o vadu jednotky nebo vadu bytového domu. To bude rozhodující pro možné řešení vady a také pro možnost její reklamace. Může také jít o problém způsobený konstrukčním typem domu, který pak vadou není vůbec. Díky znalosti těchto rozdílů můžete vady správně komunikovat klientům a předcházet nedorozuměním.
Informace od prodávajícího: dokumentujte vše
Vždy si nechte písemně potvrdit veškeré informace o nemovitosti a jejích vadách od prodávajícího. Mezi vaše povinnosti patří správně informovat kupující a takový dokument pro vás může být v budoucnu jediným "důkazním materiálem" pro případ sporu.