23.12.2024 14:20
Podle nejnovějších dat český realitní trh zažívá rekordní období. Jak potvrzují lídři trhu, Radek Sechovec, generální ředitel EVROPA realitní kancelář, Robert Hanzl, spolumajitel NEXT REALITY, a Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES.cz a zakladatel projektu Realiťák roku, poptávka po nemovitostech výrazně vzrostla. Tento růst je z velké části ovlivněn poklesem úrokových sazeb a stabilizací ekonomického prostředí, což vedlo ke zvýšenému zájmu o nákup nemovitostí.
Grafy ve videu jsou ověřené exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy, VALUO.cz, TOPLAK.pro a portálu Reality.iDNES.cz spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj
GRAFY jsou možné si prohlédnout a stáhnout k Vašemu použití ZDE
Rekordní měsíce na realitním trhu
Podle nejnovějších dat český realitní trh zažívá rekordní období. Jak potvrzují lídři trhu, Radek Sechovec, generální ředitel EVROPA realitní kancelář, Robert Hanzl, spolumajitel NEXT REALITY, a Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES.cz a zakladatel projektu Realiťák roku, poptávka po nemovitostech výrazně vzrostla. Tento růst je z velké části ovlivněn poklesem úrokových sazeb a stabilizací ekonomického prostředí, což vedlo ke zvýšenému zájmu o nákup nemovitostí.
Radek Sechovec zmiňuje: „Snížení úrokových sazeb ČNB sice neovlivnilo hypotéky tak výrazně, přesto však oživení trhu přišlo. Pozorujeme zvýšenou poptávku po dostupnějších nemovitostech, jako jsou byty v panelových domech do 8 milionů Kč, které se prodávají rychleji.“
Petr Makovský k tomu dodává: „Vidíme, že se začínají prodávat i nemovitosti, které na trhu dlouho ležely. Zájemci se vrací k řešení svých bytových potřeb, což potvrzuje důležitost realitního trhu jako klíčového segmentu ekonomiky.“
Návrat investičních nákupů
Robert Hanzl přidává: „Vidíme, že lidé znovu vnímají nemovitosti jako bezpečný přístav pro své investice. S poklesem úroků na spořicích účtech se Češi vrací ke konzervativnímu investování, což žene poptávku po investičních nemovitostech.“
Petr Makovský doplňuje: „Češi mají dlouhodobě silnou preferenci vlastnit nemovitost. Podle průzkumů zůstává až 90 % lidí přesvědčeno, že vlastní bydlení je prioritou. Tento trend je odlišný od západní Evropy a zásadně ovlivňuje naši realitní scénu.“
Dalším faktorem je podle odborníků změna v chování mladých rodin, které zůstávají déle v nájemním bydlení a odkládají koupi vlastní nemovitosti. Tento trend však může v příštích letech způsobit nárůst poptávky, což by vedlo k dalšímu růstu cen.
Růst cen ve všech regionech
Ceny nemovitostí i nájmů dosáhly historického maxima. V Praze ceny bytů přesáhly 140 000 Kč za metr čtvereční, zatímco v Ústeckém kraji zůstávají na úrovni okolo 33 000 Kč za metr čtvereční. Tento rozdíl ovlivňuje poptávku po investicích v regionech, jako jsou Karlovarský nebo Ústecký kraj, kde je stále prostor pro růst.
Radek Sechovec zdůrazňuje význam infrastruktury: „Například dálnice spojující Ústí nad Labem s Prahou zvýšila atraktivitu této oblasti. Kvalitní infrastruktura je klíčovým faktorem pro růst cen regionálních nemovitostí.“
Petr Makovský upozorňuje: „Růst cen je nejvyšší od začátku sledování trhu v roce 2015. Přesto, i když jsou regionální rozdíly značné, všude zaznamenáváme nárůst – což potvrzuje sílu českého realitního trhu.“
Výhled na rok 2025
Odborníci očekávají, že klíčovým faktorem příštího roku budou úrokové sazby. Pokud dojde k jejich dalšímu poklesu, poptávka by mohla ještě výrazně vzrůst, což by opět tlačilo ceny nemovitostí nahoru. Další výzvou zůstává legislativa, zejména v oblasti stavebních povolení, která stále brzdí výstavbu nových bytů.
Robert Hanzl varuje: „Stabilita trhu je ideální stav pro realitní zprostředkovatele. Přehřátí poptávky by mohlo vést k nestandardním procesům, jako jsou aukce, které nejsou pro trh dlouhodobě zdravé.“
Petr Makovský dodává: „Další vývoj bude hodně záviset na makroekonomických faktorech, jako je inflace, politická stabilita, ale také na legislativních změnách. Pokud se podaří urychlit stavební řízení, mohlo by to přinést větší rovnováhu na trhu.“
Změna vnímání realitních makléřů
Oba lídři se shodují, že prestiž profese realitního makléře roste. Díky realitnímu zákonu z roku 2020 se zvýšila profesionalita makléřů a jejich role je dnes více ceněna.
„Dnes už vidíme makléře, kteří se ke své profesi hrdě hlásí. Atraktivita povolání roste i díky zvýšeným požadavkům na kvalitu služeb,“ říká Robert Hanzl.
Petr Makovský shrnuje: „Realitní makléři jsou klíčovými hráči při řešení bytových potřeb veřejnosti. Stále více lidí si uvědomuje, že profesionální služby makléře jim mohou ušetřit čas, peníze a minimalizovat rizika spojená s transakcemi.“
---------------------------------------------------
Detailní rozbor a klíčové myšlenky z textu:
Závěr: Realitní trh se v posledních měsících stabilizoval a vykazuje růst cen i poptávky. Investice do nemovitostí zůstávají atraktivní, ať už jde o byty, domy nebo pozemky. Klíčovým faktorem pro budoucí vývoj budou úrokové sazby, legislativa a politická stabilita. Profese realitního makléře prošla výrazným vývojem a stává se čím dál více respektovanou
-------------------------------------------.
Vybrané předchozí díly najdete zde:
Analýza vývoje realitního trhu říjen 2024
Analýza vývoje realitního trhu září 2024
Analýza vývoje realitního trhu červenec 2024
Analýza vývoje realitního trhu červen 2024
Analýza vývoje realitního trhu květen 2024
Analýza vývoje realitního trhu duben 2024
Analýza vývoje realitního trhu březen 2024
Analýza vývoje realitního trhu únor 2024
Analýza vývoje realitního trhu leden 2024
Analýza vývoje realitního trhu prosinec 2023
Analýza vývoje realitního trhu listopad 2023
Analýza vývoje realitního trhu říjen 2023
Analýza vývoje realitního trhu září 2023
Analýza vývoje realitního trhu srpen 2023
Analýza vývoje realitního trhu červenec 2023
Analýza vývoje realitního trhu červen 2023
-----------------------------------------------------------------
Komletní přepis videa:
Dobrý den, dámy a pánové, vítám vás u naší další analýzy realitního trhu. Tentokrát je začátek, nebo spíš polovina už listopadu, mám tady dva milé hosty Radka Sechovce z realitní kanceláře EVROPA realitní kancelář. Ahoj Radku.
Ahoj Petře.
A Roberta Hanzla z NEXT REALITY. Ahoj Roberte.
Ahoj.
Dneska máme chvilku, máme vlastně polovinu listopadu, podíváme se na čísla, jakým způsobem se vyvíjí trh z hlediska cen, možná nakoukneme i na rok 2025. Pánové, hlásíte, vlastně obě firmy, a i ten celý trh hlásí rekordy, že se daří prodávat, prodávat skoro všechno, co se dá, ceny nám primárně rostou, jak vy vidíte vlastně posledních několik měsíců na realitním trhu v České republice z vašeho pohledu? Je jedno, kdo začne, Radek třeba.
Jasně, děkuju. Tak z našeho pohledu, z našich zkušeností je to tak, že vlastně snížením úrokových sazeb České národní banky, který se ne úplně promítly teda do úrokových sazeb hypoték, tak došlo k výraznému oživení realitního trhu. A v podstatě to vnímáme částečně jako odloženou poptávku, protože lidi, co od 22/23 vlastně čekali, co se bude dít, byli zasaženi inflací a válkou a cenama energií a špatnýma prognózama, tak už čekat nemůžou. A vlastně tu svoji životní situaci musí nějak řešit. A v okamžiku, kdy ji musí nějak řešit, tak jí řeší, to znamená, začnou nakupovat, začnou se poptávat po tom, co je na trhu, začnou se zajímat o to, co je na trhu. A tím pádem se zvýší nabídka, omlouvám se, zvýší poptávka a logicky se zvýšenou poptávkou rostou ceny, tak to vždycky bylo a bude to v různých sinusoidách vždycky do budoucna. Takže my jsme zaznamenali výrazný zvýšení poptávky, tím pádem se začaly prodávat věci, který nám tam ležely klidně rok, rok a půl, dva. I ty, u kterých jsme nepředpokládali, že se zatím ještě prodají. Neznamená to, že by se prodávalo všechno, záleží hodně na ceně, a to tak, že u bytů, když vezmu Prahu třeba, jakmile je něco do 8 milionů, což jsou většinou starší byty panelovýho typu na sídlištích, tak ty se prodávají relativně rychle. Když se budeme bavit o tom, že máme byt někde 10, 12, 13, 14 000 000, tak se na kupce čeká i dneska, není to tak, že by se prodal do dvou, do tří měsíců.
A EVROPA realitní kancelář za poslední dva měsíce?
Tak my jsme vyrostli teď o 4 nový pobočky, vlastně teď minulý týden jsme podepsali další v Břeclavi, což jsem velice rád, že nám ti lidi projevili takhle důvěru a že budeme moct spolupracovat, začali jsme spolupracovat se společností IGLOO a s ČSOB bankou. A vlastně domluvili jsme se, že pod záštitou Asociace realitních kanceláří půjdeme do MMS-projektů sdílených zakázek napříč konkurencí, kde jsme zatím my, /nesrozumitelné/. A nevím, jak Robert, asi se k tomu určitě vyjádří sám. Já mám nějaký informace, ale nemám je od vás, takže nechci je tady pouštět, protože bych taky se mohl dozvědět, že to je jinak, takže budu rád, když k tomu něco třeba řeknete, a to záleží na vás, ale já bych se k tomu mohl asi vyjádřit když tak v samostatném bloku, protože si myslím, že to je důležité do budoucna.
To se tady zkouší už několik let, to nikdy nefungovalo, po 5 letech vývoje IGLOO to možná bude fungovati tady. Uvidíme. Roberte, co ty?
Ano, rekordní měsíce zažívá celý realitní trh, s tím samozřejmě i naše síť, která roste jak zevnitř, co se týče počtu poboček a makléřů, samozřejmě to odráží i to, že dneska zase i začít podnikat v realitách je atraktivnější, než třeba bylo před pár třeba lety, kdy i ten trh vlastně se nám jakoby propadal. Obecně k těm jakoby příčinám toho růstu trhu, já tam vidím krom toho, co říkal tady Radek, samozřejmě i takovýto, jako že lidé trošičku v té společnosti nabývají na jistotách. Ty poslední nejenom 2 roky, ale posledních 5 let vlastně bylo nahoru, dolů. Začalo to covidem, propad, pak najednou obrovský jakoby nárůst poptávky, lidé neměli za co utrácet, tak kupovali nemovitosti. Pak nám samozřejmě z hlediska inflace a všech těch faktorů, který byly zmíněný, válka, a tak dále, se ten trh vlastně v roce 22 a v jeho druhém pololetí vlastně zastavil a docházelo k velkýmu propadu cen, to jsme tady vlastně řešili i v našich diskuzí, kdy se to zastaví, jaká bude přidaná hodnota makléřů v té době. A dneska po těch 5 letech najednou začínáme vnímat, že se to vlastně stabilizovalo, on ten trh neroste nějak jakoby úplně extra rychle, ale postupně, pozvolna, i to, že vlastně není ta poptávka tak jako přepálená, vlastně dokazuje to, že se nevyprazdňují vlastně ty portfolia těch makléřů a obecně klienti mají zájem nakupovat právě z toho důvodu, že peníze mají, myslím, že banky hlásí opět, teď jsem nedávno četl nějakou zprávu, rekordní peníze vlastně na vkladech, vlastně na účtech klientů. A klienti v momentě, kdy se nám snižují úrokové sazby právě na těch účtech bank, různé termínované vklady, spořící účty a výnosy ze všeho možnýho, tak se zase v českém prostředí vrací tomu, co mají rádi a to, co znají, konzervativní investování prostě do nemovitostí, takže samozřejmě ten trh táhnou investiční nemovitosti a vlastně je poptávka po nich.
Z hlediska cen vlastně vidíme, že u bytů jsme dneska na absolutním maximu toho, co jsme kdy byli, vlastně od začátku nějakého sledování, to znamená od roku 2015, kdy to začínáme sledovat, tak jsme dneska na úrovni úplně nejvyšší, co kdy bylo, jak z hlediska bytů, tak i z hlediska pronájmu, bytů pronájmu. A když se podíváme na jednotlivé kraje, tak je to skoro všude úplně stejně. Tak vlastně začali jsme růst extrémně. Praha už dneska překonala 140 000 za metr v rámci trhu s byty k prodeji. A oproti tomu třeba Ústecký kraj, když se podívám do tabulky, nějakých necelých 33 000, obrovský rozdíl, ale i tak, i v Ústeckém kraji jsme na tom nejvíc. Proč ta cena je vlastně dneska úplně nejvyšší, kde kdy byla?
Myslím, že, samozřejmě ceny nemovitostí vlastně se odvíjí od toho, a tady funguje prostě pravidlo trhu, co si vůbec můžou lidé dovolit vlastně zaplatit, tak za ty nemovitosti jsou ochotni, je to prostě nutná potřeba. A samozřejmě pak taková ta zbytná, ta druhá nemovitost do domácnosti, ta investiční, tak prostě jenom odráží to, kolik lidé obecně vydělávají a co si vůbec mohou dovolit, a to je samozřejmě logické, to prostě bude pokračovat, pokud nepřijdou nějaké dramatické výkyvy, ale jak se ukázalo před těmi 2 lety, tak ten výkyv je jednorázový a opět se vlastně ta křivka vrátí na tu původní úroveň. Mně se moc líbí, že v těch grafech vlastně bylo vidět i to, že kdybychom z toho vlastně vyndali ten propad, tak by to vlastně pokračovalo tak, jak od roku 2010 nám ty ceny nemovitostí rostly v tom průměru 8–10 %. A kdybychom z toho vlastně vyndali ten růst a propad 21, 22 a propad následný, že by to vlastně byla křivka, která postupuje směrem nahoru. Takže samozřejmě to je to, co vlastně žene tu cenu těch nemovitostí. A takhle vlastně logicky by to mělo pokračovat i nadále.
Já, když jsem mluvil o těch investicích, tak ono pořád se vyplatí investovat do regionů, který jsou zatím cenově levnější, z našeho vlastně zjištění a vůbec toho, kde se nám jak prodává, tak je to určitě Ústí nad Labem, o kterým jsem mluvil, jako Ústeckém kraji, a tam to Ústí bych vypíchl, protože to je krajský město, hodně se tam změnila situace před x lety tím, že se dostavěla dálnice, propojila se s Německem. Dneska na začátku Prahy je člověk za 30 minut, když vyjede z Ústí nad Labem. A pak jsou to regiony takový, který se třeba vysídlovaly trošku, kde byla úzká komunita, uvolnily se nějaký byty, tím pádem spadly, byla tam nižší poptávka, chviličku můžeme říct, třeba Karlovy Vary, Karlovarský kraj, kde je taky velice zajímavý, si myslím, v tuhle tu chvíli investovat. Co za mě ještě teď v tuhle chvíli ovlivňuje cenu nemovitostí, jsou právě ceny nájmů, a to, jak se nájmy, jak se lidi v těch nájemních bytech střídají. Ono dřív to bylo tak, že mladá rodina, když šla do nějakýho 2+kk, tak tam byla v průměru 2 roky a pak už uvažovala o tom, že si koupí vlastní nemovitost. Dneska z našich zkušeností se tahle ta doba prodlužuje a tím pádem je ještě pořád míň kupujících, než by mohlo být, ale určitě ta doba nastane, oni v tom nájmu nezůstanou, protože českou mentalitou je, a dle nějakých průzkumů, který jsem četl, kolem 90 % lidí se vyjádřilo, že chce vlastní bydlení v České republice, což je trošku odlišný, než je tomu na Západ od nás v Evropě. A jestliže 90 % chce to bydlení, ale samozřejmě ne všichni si ho budou moci někdy dovolit, tak někteří se dostanou do situace časem, kdy už si ho dovolit budou moct a z těch nájmů odejdou, akorát z nich neodejdou za 2 roky, jak to bylo dřív, ale odejdou z nich třeba za 4, za 5 let. A tohle potom ovlivní zase svým způsobem trochu skokově, můžu říct, jakmile ta generace doroste tady do toho, tak může ovlivnit cenu nemovitostí tím, že se zvýší další poptávka a ceny nemovitostí půjdou dál nahoru. To, co říkal Robert ohledně tý křivky, tak to je určitě pravda. My tam vidíme propady, ale když si vezmeme od krize, která byla v roce 2009, potažmo, jak říkal Robert, 2010, tak opravdu ta cena je, nebo vzrůst cen je velmi výrazný, určitě se vyplatí do nemovitostí investovat, protože, ještě by si měli lidi uvědomit, že úrokový sazby jako takový se pohybujou, dneska jsou, řekněme, Moneta má 4,09, ale zase musí tam být 55 % jenom čerpáno, jinak se dostávají potom výrazně dál. Ostatní banky se tomu zatím ještě nepřizpůsobujou, ale začnou, protože ta konkurence bude a každý bude chtít utrhnout nějaký zákazníky. A v tu chvíli samozřejmě je potřeba se podívat na to, že úroková sazba, jestli jí uzavírám na 3 roky nebo na 5 let, tak se nějakým způsobem sníží, pravděpodobně sníží do 3 let, ale ta cena tý nemovitosti, už vlastně teď ji koupím, ale za 3 roky podle mě na 99 % bude ta cena nemovitosti dražší, takže když si porovnám ty dvě investice, to znamená splátku, kterou zaplatím, navíc oproti tomu, co bych zaplatil dřív a za cenu nemovitosti, která mi vyroste, tak se mi to určitě vyplatí, obzvlášť, když to budu řešit jako domov, ne jako investici, ale jako domov.
Mně tam vlastně v rámci toho celého trhu přijde zajímavá ta varianta, že ceny začaly růst, hlásíte velké prodeje z hlediska jak bytů, domů, reálně začaly se i prodávat pozemky a nabídka jako taková vlastně neklesá, což je relativně zajímavé zjištění, protože standardně by odpovídalo tomu, začalo se prodávat víc, to znamená, nabídka jak bytů, tak domů by měla klesnout výrazněji. A když se podíváme na grafy, tak já nevím, poslední 4 měsíce je to plus minus stabilní nabídka jako taková, jak je to, jak je to vlastně možné. Vy jste o tom malinko se zmiňovali, že vlastně začalo se víc prodávat, ceny rostou, ale nabídka zůstala stejná. Ty lidi vlastně chtějí prodávat a dávají na ten trh a pouští na ten trh další nemovitosti, aby se prodávaly?
No, ono je to podobný, jak s tou odloženou poptávkou. Lidi nedávali tolik nemovitostí do prodeje za poslední rok, tím pádem se do prodeje dostalo více nebo do nabídky dostalo více nemovitostí a tím pádem ta vyprodanost nebo ta prodanost, která tam byla nahrazena tou novou nabídkou, což jako dlouhodobě zase udržitelný úplně není. Pak ještě je to o tom, že se začíná více stavět nové bydlení, to znamená, objevují se nový byty v nabídce, který byly trošku utlumený, protože developeři nestavěli teda poslední rok, odkládali to a řešili to tím, že nechtěli zlevňovat, takže odložili, nebo k tomu dávali garáže zdarma nebo k tomu dávali něco, aby nemuseli zlevňovat od metru, to se hrozně špatně vrací potom, když zlevňuješ od metru, lepší je dát garáž nebo garážový stání zdarma, než zlevnit metr a pak najednou skokově zdražit ten metr za rok nahoru. Takže teď už se to oživilo. My sami máme několik staveb, který realizujeme, ta poptávka tam je výrazná. Co to brzdí, je stavební řízení, stavební povolení a prodlužující se termíny prostě ze strany úřadů, a to ještě vezmu Prahu, když bysme stavěli někde dál, tak tam by to bylo ještě daleko pomalejší, protože tam je to zase o kontaktech a tak dál, běžným procesem, který je nastavenej, se to realizuje fakt v řádu roků, ne měsíců, ale roků.
Určitě za mě prodlužuje se prodej nemovitosti. My to zase srovnáváme s tím, že nám vlastně tak nabídka klesala v těch letech, kdy ta poptávka byla opravdu jako enormní, přepálená. A tam pamatujeme ty případy, kdy nabídka se uvedla do inzerce Reality iDNES a druhý den jsme měli 20 poptávek a vlastně klienti, kteří chtěli koupit, tak se předháněli v tom, kdo zaplatí víc. Ten trh dneska takhle nefunguje, ty aukce ještě prostě nejsou, když to kategorizuju do toho pojmu aukce nebo licitace o těch cenách, to ještě tak není, protože samozřejmě už i ta strana kupujících, tak, jak té poptávky není tolik, je stabilní, ale není jí tolik, tak si vybírá. Dneska málokdy se stane, že klient by přišel na první nemovitost a hned jí koupil, prostě vybírá, tím se logicky prodlužuje i ten čas prodeje nemovitostí. A z toho vlastně vyplývá to, že vlastně nějakým automatickým procesem se dostávají na ten trh nemovitosti, kde klienti potřebujou prodat, ale z toho trhu se tak rychle nevyprázdňujou, nedostávají pryč, je to takový přirozený kolorit. Samozřejmě pro nás jako pro realitní makléře ideální stav, protože vlastně ta práce je stabilní kolem toho. Já obecně nemám moc rád ty výkyvy, kdy je to prostě přehřáté jak na stranu poptávky nebo nabídky, protože to vlastně vyvolává nějaký jako nestandard a musí se právě uchylovat k nějakým, prostě ne běžným procesům, což třeba právě ta licitace o ceně není úplně ideální způsob prodeje, to si přiznejme. Já mám rád, když je to všechno v poklidu, když klient si vybere realitního makléře, ten ho na tom trhu nějak zastupuje v rámci toho prodeje během toho scénáře. A pak klient, který může koupit, tak prostě standardně vybírá. Vybírá a má čas na to rozhodnutí, není pod nějakým tlakem, což samozřejmě, tady zase budu souhlasit s tím, že počet nemovitostí na tom trhu, nebo souhlasit, takhle, ono jich obecně je málo, pořád samozřejmě se o českém trhu hovoří tak, že vlastně tím největším problémem růstu cen je jejich nedostatek těch nemovitostí. V momentě, kdyby jich bylo víc, tak klienti mohou více vybírat, tak by se neprodávaly, tak by ceny nerostly. Já myslím, že tenhle trend ale jako hned tak nebude, viz legislativa těch stavebních řízení a těhle těch procesů, to je jedno obrovský téma. Ona je taky otázka, jestli vůbec bude kde stavět, protože samozřejmě vidíme, že volby nám vyhrávají strany, který se prostě dají do programu, tak my už dneska v tý vesničce nic nepostavíme, protože my noví tady vlastně, my /nesrozumitelné/ noví jako tady občany, kteří nám budou tady vytěžovat infrastrukturu, školky, komunikace a tak dále, většinou to jsou lidi, kteří to hlásí, který se tam třeba před 5 rokama nastěhovali taky tímhle tím způsobem. A s tím souvisí, poslední věc, co řeknu, infrastruktura, jednoznačně. Obecně, možná je to i trošku reakce na to předchozí téma, růst cen nemovitostí a tak dále, regiony, exponovanou Prahu, střední Čechy, ale do regionů růst cen povede přes dobrou infrastrukturu, dálnice do Ústí, růst cen v Ústí. Když propojíme tu zemičku právě na ty hlavní tahy Karlovy Vary - Český Budějovice, řekněme i na to Brno, tím druhým /nesrozumitelné/, tak vlastně to všechno bude způsobovat, že těch nemovitostí a těch investičních příležitostí do Prahy bude dál a celý nám to bude víc fungovat, což samozřejmě úplně nesouvisí s počtem nabídek, ale ještě jsem reagoval na ty ceny.
Možná ještě zajímavé téma jsou pozemky, protože vlastně minimálně do poloviny tohoto roku se skoro neprodávaly, všichni jste hlásili, nebo celý realitní trh hlásil to, že pozemky dneska stojí, nehýbou se. Před vysíláním jsme se bavili o tom, že už se i tohle změnilo, že se začaly hýbat i trochu pozemky. Jak to vidíte, pánové?
Tak je to vidět na tom, že některé ty typy těch pozemků určených k výstavbě, které právě byly v nabídce a kde prostě majitelé, kteří chtějí prodat, tak ví, že v tom tu hodnotu uloženou mají, já pořád říkám, že pozemek je jedna jako z nejlepších investic, prostě pozemků, tu zemi nenafoukneme, pozemky prostě mizí a nový nevznikají, nový bydlení nám vznikne, ještě kdyby se stalo stavělo víc do vejšky, tak by to bylo zase jako trošku pozitivnější, protože tam toho prostoru je hodně, ale do šíře prostě toho prostoru víc nebude, takže pozemky jako komunita určitě super na investici a tím, že se neprodávaly, tak majitelé nebyli tak extra motivováni, většinou je to věc, kde ti lidé nebydlí, je to něco navíc, co si v minulosti třeba zainvestovali, a tak, když se vrhají do toho prodeje, že ty penízky jako utrží a třeba zainvestují někde jinde, tak úplně nejsou jako nucení zlevňovat, jako třeba u nějakých levnějších typů nemovitostí, nebo třeba, když mění bydlení. Takže na tom trhu nám stály a samozřejmě v době, kdy ten propad trhu tady byl, ceny zůstávaly, ještě to bylo podpořeno tím, že se nestavělo, dostupnost stavebních prací, ceny stavebních prací, problémy s tím spojený, obecně ta nejistota, teď se budeme pouštět do stavby, nevíme, jestli to vůbec dostavíme, tak to byl trend, kterej opravdu od toho roku 22 tady byl, ale musím říct, že za poslední rok vidíme, že ten trh se zase vrací úplně do běžných kolejí a lidé zase přemýšlí o tom, že budou stavět, budou třeba stavět trošku jinak, než stavěli před pár lety, více jakoby úsporné bydlení, prosazují menší domy, ale ten trh se vlastně stabilizuje a opět se nám vrátil do té poptávky tak, jak vždy býval.
Souhlasím s tím. U pozemků je to skutečně tak, že jestliže mám pozemek a nepotřebuju nutně peníze, tak mě nic netlačí do toho, abych ho teď prodal, protože na údržbu je to v podstatě pro mě nízkonákladová záležitost, budu tam sekat trávu, budu ho udržovat a nic víc to nepotřebuje. Když mám dům nebo mám byt, tak se o něj musím starat, ten dům nechátral, nevytápí se, může mi tam začít zatékat, může se tam něco stát, to u pozemku se nestane. To znamená, není to nic, co by mě tlačilo do toho, abych to prodal. Pak musím ještě brát v úvahu to, co říká Robert, že když mám, vychází mi nějaký ceny a z toho, jestli chci mít starosti se stavením nebo nechci mít, ale jestliže mám cenu pozemků a můžu na tom postavit barák dle svý představy, anebo koupit dražší dům, který už je hotovej, tak je možný, že budu chtít zainvestovat částku podobnou, ale to ten dům, ten svůj domov si udělá podle své vlastní představy. A když se nám srovnávají tyhle ty dvě ceny, tak bude víc a víc lidí, který ty pozemky budou chtít kupovat a budou na nich chtít stavět. A taky souhlasím s tím, že co se týká stavebních prací, stavebních materiálů, tak se to srovnává, zklidňuje a je reálnější si představit, že už to dostaví. A lidi vyhledávají víc energeticky jako nízkospotřebový nemovitosti, vlastně udělají, co se týká toho, aby tam měli co nejmenší ztráty energií, což u těch starších nemovitostí být nemusí, ale u těch nových si to udělají na klíč přesně podle toho, co potřebujou.
Pojďme se podívat možná do roku 25, protože ten už se velmi blíží. Pánové, co by podle vašeho názoru nejvíce ovlivnilo realitní trh v roce 25, nebo co nejvíce hrozí z vašeho pohledu v roce 25 realitnímu trhu?
Tak určitě, jestli..., určitě by to ovlivnilo úrokový sazby, tím jsem si stoprocentně jistej. Úrokový sazby, kdy banky, kdyby výraznějším způsobem snížily, byť si říkáme, ono to asi pod 3 % nebude, ale na druhou stranu by se to ke 3 % mohlo v příštím roce dostat, tak jsem přesvědčený, že by to oživilo poptávající trh, poptávajících kupujících a že by byl ten zájem extrémně vyšší, než byl do týhle tý doby. To je jedna věc.
A pomohlo by to tomu teda?
Takhle, pomohlo by to tomu, že by se určitě objevilo víc kupujících, tím pádem by samozřejmě vzrostly ceny nemovitostí, na druhou stranu by se dostaly na nějakou cenovou hladinu, kde jsou lidi vůbec ochotni ještě investovat, nebo kde můžou dle svých příjmů a možností investovat, dál by to stejně nešlo. A ovlivnilo by to i v tom, že kdo má nemovitost třeba investičně koupenou, nebo má druhou nemovitost v rodině, tak by ji mohl nabídnout na tom trhu, protože by viděl zajímavou příležitost na to dostat výrazně vyšší částku. Další, co by samozřejmě ovlivnilo, by bylo to, kdyby bylo jednodušší stavební povolení a mohly se stavět nový byty, nový bytový jednotky, protože těch je extrémní nedostatek, a to by mohlo přitáhnout lidi, který by přišli ze středních Čech do Prahy, nebo do těch příměstských lokalit a zase by to zvýšilo poptávku po nemovitostech, plus by se uvolňovaly ty nemovitosti, z kterých by ty lidi odcházeli. To jsou za mě nějaký dvě věci, který by určitým způsobem s tím trhem něco udělaly.
Roberte.
Otázka, komu by to mělo pomoct, když se nad tím zamýšlím jako z pohledu realitních zprostředkovatelů, tak ta situace, která aktuálně je, tak, jak říkám, je vlastně téměř ideální, prostě vyvážená strana nabídky, vyvážená strana poptávky, stabilita v té práci právě i pro ty realitní zprostředkovatele, takže nějak jako vědí, co mají očekávat od toho, když budou kvalitně dělat tu svojí práci, tak budou vědět, že i když třeba, já nevím, naberou nemovitost, která na tom trhu může být dražší, ale budou dobře pracovat s klientem, tak dojdou do fáze, kdy ten kupující koupí, to je stabilita, ideální pro realitní zprostředkovatele, nejlepší asi možnejnej stav. Ideálnější by ještě bylo, kdyby právě těch nemovitostí bylo víc, protože v momentě, kdy jich bude víc, tak samozřejmě ta poptávka bude pořád stabilní a klienti budou standardně nakupovat, problém bude, když ta poptávka se začne přehřívat a nemovitostí bude tak stejně jako na tom trhu je, což tak je, v tom příštím roce třeba. Právě já mám třeba velkou obavu z toho, že v momentě, kdy se začnou snižovat úrokové sazby a ještě víc klientů bude ty hypotéky žádat a ještě více bude klientů vybírat ty peníze z těch bankovních terminovaných vkladů a vrážet do nemovitostí, že nám to vlastně bude způsobovat ten jev takovej, že vlastně pro realitní zprostředkovatele ta situace není ideální, protože možná se ty nemovitosti někde prodají rychleji třeba i, já nevím, nějak pokoutně a tak dále, takže prostě říkám, ta situace je teď dobrá. Jako rizika hrozby vidím v tom, že samozřejmě pořád tady máme relativně blízko konflikt válečný, máme teď tady vlastně poklesy trhů, automobilové, průmyslové Německo, nejistá situace, právě i ta politická, co se týče toho Německa. Nechci vůbec předjímat to, jak americký volby prezidenta na nás dopadnou, takže ta politická situace samozřejmě je relativně nestabilní, to jako si musíme přiznat, takže nebudou chtít vůbec přemýšlet o tom, kam až by to mohlo eskalovat, ale určitě to jsou hrozby, který se můžou, tak, jak to tady bylo před těma 2 rokama, tak najednou velmi rychle projevit. A obavu mám malinko i z toho, co je nutné asi přijímat dneska, co se týče vládní úrovně, a to jsou daně, protože, nedej bože, kdyby se nám realitním makléřům tady vrátila daň za nabytí nebo z převodu nemovitostí, takže to bych si vůbec nepřál. Asi všichni očekávají to, že bude se neustále zvyšovat tlak na daň z vlastnictví nemovitosti, což zase v té Evropské unii jsme jakoby relativně ještě pořád nízko, takže to zase nám nepodporuje to vlastnictví a ty investiční nemovitosti, to vnímám jako takový určitý hrozby.
Možná poslední otázka pro dnešek, jak vlastně vy vnímáte roli realitního zprostředkovatele a tu, jak ho vnímá veřejnost za posledních několik let? Protože když si vezmeme 10 nazpátek, možná to nejhorší sprosté slovo společně s finančními poradci, jak vnímáte ten posun práce realitního zprostředkovatele a vnímání veřejnosti?
Já si myslím, že se to mění k lepšímu, ale není to úplně ideální zatím. Ono hodně se změnilo s realitním zákonem v roce 2020, když se to stalo vázanou živností, protože to, jak říkáš, ono to bylo opravdu, teď nemám co dělat, nikde mě nevzali, tak to zkusím v realitách, protože budu mít hodně volnýho času a spoustu peněz. To, že to tak nebylo nikdy, to je druhá věc. Bohužel, ale realitní zákon nebyl nějakým způsobem komunikován v médiích, protože byla pandemie v tý době, nouzový stav. A vlastně prošlo to tak tiše bez toho, že by to většina lidí věděla. A jsem přesvědčený, že když bysme šli na ulici a zeptali se, co to je realitní zákon, tak lidi vlastně to nebudou vědět, nezajímají se o to tolik. Na druhou stranu situace se změnila v tom, že klient dneska očekává daleko větší profesionalitu, než tomu bylo dřív a očekává víc služeb, než tomu bylo dřív od realitního makléře. A tím pádem si už hodně vybírá, s kým začne spolupracovat. A teď se bavíme jenom o těch klientech, kteří prodávají nemovitosti. Když bych vzal to, že chceme začít, doufám, že se to podaří, pracovat s klienty, kteří shání nemovitost poptávajícími klienty, a to ať na základě nějakých sdílených zakázek nebo s tím, že se nám podaří opravdu makléře přesvědčit a proškolit je k tomu, aby pracovali s těma poptávajícíma klientama, tak se nám tady najednou vytvoří nová skupina lidí, kteří by si měli uvědomovat, že potřebují profesionála pro to, aby koupili nemovitost, nebo jí prodali. A to by všechno mělo zdvihnout tu atraktivitu tohohle toho zaměstnání. A když to vezmu poslední rok, možná rok a půl, tak se nám hlásí, nebo hlásí, nehlásí, ale poptává práci, anebo poptává franšízu daleko víc zájemců, než tomu bylo v minulosti, protože si uvědomujou právě tu skutečnost, že nemovitosti se budou prodávat pořád, že se řeší životní situace v životě každého člověka, kdy musí řešit svoje bydlení a že to je výhodná investice a tudíž, že je to pro ně i cesta, kterou by se mohli vydat a kde by mohli vlastně zužitkovat své zkušenosti, který zatím měli.
Já to vidím více pozitivně ještě v tom, že ta profese opravdu teď už je prostě profesí, tak zákonem realitním zprostředkování, a tam to beru jako zlom, byť samozřejmě byl v té době úplně ne ideální, to bylo v březnu 2020, nebo v dubnu, a to nám vlastně začal tady pěkně ten covid řádit a tak lidi měli jiný starosti, komunikování jednoznačně asi by bylo jiný, ale obecně dneska prostě jsou tady realitní makléři, kteří to dokážou o sobě hrdě říct. Já si pamatuju, v tom oboru jsem už téměř 20 let, že opravdu ty začátky takový nebyly, že ti realitní makléři se spíš někde jako schovávali, některý realitky fungovaly tak zamřížovaný, někde pátý patro támhle, nedalo se dozvonit, jenom se někde přilepit na klienta a někde sebrat provizi. Dneska už to je jinak. Dneska vidíte tady billboardy realitních makléřů po celý republice, hrdě se k tomu oboru hlásáme a vlastně jakoby posouváme tu atraktivitu tý profese směrem vejš. Takže já věřím, že ti nejlepší makléři, kteří to dělají jako pořádně, tak se nemají za co stydět a opravdu vlastně to hrdě mohou jakoby konstatovat, takže to já beru jako velkou výhru pro naší profesi. Trošku souhlasím s tím, že vlastně je možnost podívat se na ty trhy těch klientů poptávajících například, myslím si, že určitě, a to bude nastupující generace, to přece jenom tak jako dneska se musí vzít klient, který kupuje běžně nemovitost, tak bude člověk spíš 40 plus, nebo spíš určitě 45 plus, a to jsou lidi, kteří ještě vyrůstali v těch devadesátkách a ještě třeba úplně neměli tak jako k těm technologiím, vlastně byly na ně zaměřené a ještě jsme pořád měli v sobě to, co nám předávali ti rodiče, že si to uděláme sami, že třeba úplně nevyužijeme třeba realitního zprostředkovatele. Já věřím tomu, že ta nová generace, pro kterou se všechno zrychluje, která má ráda ty nástroje, ať už technologické, nebo právě to, že se třeba vůbec o to nemusí starat, takže bude ještě víc využívat realitní zprostředkovatele, protože jako prodávat si nemovitost sám, to bych nepřál ani svýmu největšímu jako nepříteli. Takže tohle věřím, že i ti noví, ta nová nastupující generace, která teď třeba je 20, 25, 30, tak až bude dorůstat do těch produktivních let, tak ještě více bude ten realitní segment vlastně jakoby živit.
Pánové, díky moc za čas. Chtěl bych vám popřát všechno dobré do dalšího období, blíží se nám nový rok, tak i v roce 25, ať se daří a ať se daří hlavně celé realitní profesi a ať máme co prodávat, ať mají lidi co kupovat, ať si mají lidi jak vybírat a prostě, ať se daří.
Děkujeme, děkujeme. A tak úspěšný nový rok všem.
Hezký Vánoce.