28.12.2024 8:08
Prosinec tradičně přináší pokles aktivity na realitním trhu. „Od poloviny prosince prodeje téměř ustávají, protože lidé se soustředí na Vánoce a na realitní transakce není čas,“ říká Michal Souček, realitní makléř společnosti QARA. Podle dat z portálu Reality.iDNES.cz dochází k oživení zájmu kolem 26. prosince, ale skutečný návrat na trh nastává až v druhé polovině ledna.
Grafy ve videu jsou ověřené exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy, VALUO.cz, TOPLAK.pro a portálu Reality.iDNES.cz spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj
GRAFY jsou možné si prohlédnout a stáhnout k Vašemu použití ZDE
Sezónní útlum na realitním trhu
Prosinec tradičně přináší pokles aktivity na realitním trhu. „Od poloviny prosince prodeje téměř ustávají, protože lidé se soustředí na Vánoce a na realitní transakce není čas,“ říká Michal Souček, realitní makléř a spolumajitel společnosti QARA. Podle dat z portálu Reality.iDNES.cz dochází k oživení zájmu kolem 26. prosince, ale skutečný návrat na trh nastává až v druhé polovině ledna.
Růst cen bytů a stabilizace trhu
Rok 2024 přinesl rekordní ceny bytů. Průměrná cena za metr čtvereční v České republice přesáhla 84 500 Kč, v Praze dokonce 135 000 Kč. „Mě překvapuje, jak rychle rostou ceny bytů i při současných vysokých úrokových sazbách,“ komentuje Michal Souček. U rodinných domů je situace jiná – jejich ceny se stále nacházejí pod úrovní roku 2022.
Nabídka zůstává stabilní, kvalitní lokalita rozhoduje
Přestože nabídka bytů a domů zůstává stabilní, s více než 21 000 nabízenými byty a 15 000 domy, poptávka po kvalitních nemovitostech převyšuje nabídku. „Byty v prémiových lokalitách, jako je Karlín, mizí z trhu během několika dní, i při cenách přesahujících 200 000 Kč za metr čtvereční,“ říká Souček. Naopak méně atraktivní nemovitosti zůstávají v nabídce dlouhodobě.
Rekonstrukce a očekávání kupujících
Jedním z problémů trhu je nízká ochota kupujících investovat do rekonstrukcí. „Lidé chtějí přesně vědět, kolik je bude stát renovace, a makléři by měli být schopni poskytnout alespoň indikativní odhady,“ vysvětluje Souček.
Výhled na rok 2025: Profesionalita makléřů a dostupnější bydlení
Podle Michala Součka by měl být rok 2025 zaměřen na zlepšení kvality služeb realitních makléřů. „Je důležité, aby makléři lépe komunikovali s klienty a pomáhali jim pochopit proces koupě či prodeje nemovitosti,“ říká. Kromě toho bude klíčové zlepšení legislativy v oblasti stavebního řízení, které by mohlo přispět k vyšší dostupnosti nových bytů.
Závěr: Vánoční klid a optimismus do nového roku
Na závěr Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES.cz, dodává: „Přejeme všem klidné svátky a těšíme se na další rok, který jistě přinese nové výzvy a příležitosti na realitním trhu.“
Detailní rozbor a klíčové myšlenky z rozhovoru „Analýza vývoje realitního trhu Lídři 12/2024“
Shrnutí hlavních bodů
Tento rozhovor zdůrazňuje potřebu systémových změn a lepší kvality služeb na realitním trhu, aby se předešlo dalšímu růstu cen a zlepšila dostupnost bydlení.
-------------------------------------------.
Vybrané předchozí díly najdete zde:
Analýza vývoje realitního trhu listopad 2024
Analýza vývoje realitního trhu říjen 2024
Analýza vývoje realitního trhu září 2024
Analýza vývoje realitního trhu červenec 2024
Analýza vývoje realitního trhu červen 2024
Analýza vývoje realitního trhu květen 2024
Analýza vývoje realitního trhu duben 2024
Analýza vývoje realitního trhu březen 2024
Analýza vývoje realitního trhu únor 2024
Analýza vývoje realitního trhu leden 2024
Analýza vývoje realitního trhu prosinec 2023
Analýza vývoje realitního trhu listopad 2023
Analýza vývoje realitního trhu říjen 2023
Analýza vývoje realitního trhu září 2023
Analýza vývoje realitního trhu srpen 2023
Analýza vývoje realitního trhu červenec 2023
Analýza vývoje realitního trhu červen 2023
---------------------------
Komletní přepis videa:
Dobrý den, dámy a pánové, vítám vás u našeho dalšího dílu Analýzy realitního trhu, tentokrát s Michalem Součkem, protože kolega, který měl s ním tady být, bohužel nedorazil. Je začátek prosince 2024. Michale, ahoj.
Ahoj, děkuju za pozvání. Asi ten rozhovor trošku upadá, protože jsem tady sám. Byl jsem tady úmyslně.
Ne, ne, já bych řekl, že neupadá, protože sledovanost nám relativně hezky roste, už jsme někde na úrovni nějakých třech a půl 5000 zhlédnutí, což už vůbec není špatně. Budeme v tom pokračovat i v příštím roce. Myslím, že už jsme se taky bavili o nějakých termínech, takže musím jenom potvrdit, protože jsem to ještě nestihl. Každopádně je začátek prosince. Dneska už se pomalinku ale jistě blíží, jak to říct o malá okurková sezóna, protože i z hlediska hledanosti a poptávanosti vidíme na portále reality.idnes.cz, že to začalo klesat, začalo klesat 14 dní nazpátek. Podle zkušeností to přestane existovat vlastně skoro 10. prosince. Potom, jako kdyby kupující nechtěli kupovat prodávající, nechtěli prodávat a makléři mají dovolenou. Je to tak?
Ale myslím si, že jo. Letos to začalo dřív, než podle mě v loňským roce, kdy už se ten tarif po tom dvouletém takovým útlumu začal maličko probouzet a jako letos v lednu mi přišlo, že i ten leden byl takový už živější, že ty lidi prostě najednou jako začne nakupovat. Možná si přes Vánoce rozmysleli, že jim chybí nějaká ta nemovitost, ale je pravda, že teďka poslední tejden možná 10 dní, 14 dní i v té Praze, což vnímám já nejvíc, tak už je to klidnější a je to každý rok stejný, prostě od 10. prosince vlastně prodej se jednotky nemovitostí možná jako u nás, ale jako na poslední chvíli. Já osobně ještě očekávám podpis asi třech kupních smluv, ale stejně jako zájemci už skoro nechoděj. Takže, a ten leden, začátek toho ledna, těch prvních 14 dní, je vždycky úplně mrtvý nebo u mě.
Tak to vidíme i ze hlediska sledování. On přece jenom nemovitost, rodinný dům, byt úplně není jako normální vánoční dárek, takže jako se k tomu úplně tak...
Za první podle mě máš úplně jiný starosti o Vánocích, než chodit na prohlídky, anebo přijímat prohlídky. Proto jsou takový dvě odlišný strategie vlastně v realitách, že jako nedávat to tam, protože je málo zájemců, anebo naopak dávat to tam, protože je málo nemovitostí v nabídce, takže ona jako podle toho asi, jak moc potřebuješ prodat nebo pronajmout.
Tak ona mi vždycky z našich statistik teda když odbočím od tohohle vždycky vidíme, že kolem 26., 27. prosince ten zájem relativně ožije a lidi se po té nabídce zase koukají a pak zase lehce upadne a pak od plus minus poloviny ledna, nějak se to zase vrátí na standard. Každopádně když se na to podíváme, na ten trh, jak to dneska vypadá, tak vlastně jsme se dostali z hlediska nabídkových cen, na úplně nejvyšší ceny, kde jsme, kde jsme byli z hlediska bytů k prodeji ta cena průměrná v České republice už překonala 84 500 korun za metr čtvereční. Roste to posledních x měsíců, roste to ve všech krajích, víceméně všude to trhá rekordy. U domů je to trošku jinak. Tam ještě v červnu 2022 ta cena byla o 70 Kč vyšší, než je dneska. Máš na to nějaký podobný názor? Nebo jak vidíš vlastně, že to postupuje?
Já to vnímám strašně podobně. Za mě, mě překvapuje ta cena bytů. Aby nečekal takovýhle nárůst, protože pořád, když to srovnám s rokem 2021, kdy to podle mě vystřelilo, jestli si to dobře pamatuju úplně nejvíc, tak pořád ty úrokový sazby byly úplně jinde a to srovnání vlastně, který máme s tím letošním rokem, tak tam jsme o 3 % možná na úrokových sazbách vejš, což jsou prostě jako daný náklady pro toho člověka a z toho se člověk jako nevykecá s prominutím, ale takže ta cena bytu, mě překvapuje, ta cena rodinných domů, který byly pravděpodobně asi nastřelenější než ty byty, a ta reálná hodnota prostě tam nebyla, tak ta mě až tak nepřekvapuje a potvrzuju, že rodinný domy se prodávají prostě delší dobu a hůř a jak ty v Praze, tak kolem Prahy. Nemám úplně data z regionů, ale kolem Prahy minimálně se prodávají hůř, než se prodávaly v roce 2021. Takže asi jako úplně jako potvrzuju to, co říkáš.
Co je zajímavý, tak nabídka víceméně se ustálila posledních x měsíců je plus minus, skoro pořád stejná. U domů lehce rostla. Teď začala, první měsíc lehce poklesla, ale když vezmeme, tak od začátku roku v bytech byl nárůst nebo byl pokles nabídky nějaký necelých 4 %, v domech zase nárůst o 4 %, víceméně nějaký zanedbatelný čísel v celý republice. A z hlediska makléřů a z hlediska obratu jako takového máš pocit, že to roste, nebo že vlastně to nějakým způsobem setrvává? Informace z trhu jsou, že se vlastně těm, kdo to dělají dobře, kdo se snaží, tak vlastně relativně velmi výrazně rostou obraty?
Přijde mi, že to tak je, protože i co se bavím s našimi makléři, anebo vidím naše čísla, tak určitě jsme mnohem líp na tom než v roce 2022 a mnohem, ještě líp na tom než v roce 2023. A jsou jednotky makléřů, který třeba od roku 2021 nepocítily pokles, prostě dělají pořád stejný objemy, pořád stejný obraty, ale pokud bych měl se bavit o většině, tak ten letošní rok už se jako blížil zase tomu, s čím byli spokojený. Myslím si, že i třeba jako finanční poradci si myslím, že už letos se dostávali na čísla, který vlastně živili líp než ty předchozí dva roky, ale makléři jsou na tom určitě jako většinově v letošním roce lépe, minimálně ty u nás.
Já jsem našel, potom jsem se jenom chtěl podívat na vybraný kraj, kde jsem si připravil nějaký čtyři kraje Prahu, střední Čechy, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Víceméně ve všech krajích nárůst od začátku tohohle roku je někde kolem 10 % až na Moravskoslezský, kde je nárůst skoro o 16 nebo přes 16 % cena bytů. Každopádně Praha překročila 130 000, to už minule, ale teď už je na úrovni 135 000 plus za metr čtvereční bytu k prodeji, to je docela šílenost, ne?
Šílenost, to je. A vlastně já se občas zamýšlím nad tím, kam se to bude vyvíjet, protože samozřejmě asi neovlivníme úplně takový ty velký globální věci, který nás vždycky stáhnou do nějaký krize, ať už to byl začátek covidu, že se to potom rozjelo, ale ten začátek covidu vlastně to zastavil úplně, nebo válka na Ukrajině nebo inflace nebo energetická krize a tak dál a tak dál, což samozřejmě ten prodej těch nemovitostí a takovou tu pohodu mentální prodávajících a kupujících hodně ovlivnilo a výše úrokových sazeb, kdy na to ty lidi vlastně reálně neměli nebo se jako změnily ty poměry jako poměrně výrazně, tak přijde mi, že pokud se nestane vlastně nic neočekávanýho, bude záležet na tom, co teďka vlastně po amerických prezidentských volbách, co se stane, jak vlastně prezidentství Donalda Trumpa ovlivní globální politiku a hlavně situaci ekonomickou v Evropě. Jak se bude vyvíjet válka na Ukrajině? Prostě je to strašně moc věcí, který do toho můžou sáhnout. Ale, mě vlastně jako nejvíc teďka znepokojuje digitalizace vlastně stavebního řízení a to, co se vlastně jako totálně nepovedlo a to, co zastavilo a zmrazilo úplně veškerý třeba projekty, kolaudace, věci kolem žádostí o stavební povolení. Takže jako pokud se nezačne stavět víc, tak ty ceny se jako nemají proč posouvat, nehledě na to, že v těch velkých městech těch ploch, který jsou vlastně připravený k výstavbě, nějaký nový bytový, tak jako jich ubývá. Změna územního plánu trvá strašně dlouho. A já nevím, mně to přijde, že vlastně děláme všechno pro to nebo ty orgány, který se o to mají starat, tak dělají všechno pro to, aby se ty ceny šponovaly výš a výš. Takže samozřejmě pořád platí to, že vynikající lokalita, tam ty ceny se nehýbou, ať je krize jakákoliv nebo minimálně možná se přestane na chvíli prodávat, ale ty ceny jsou konstantní, ale dneska to bohužel v těch velkých městech a okolo těch velkých měst platí, protože prostě ty byty, je to divný to říct jako, protože pořád je v nabídce, nevím, kolik desítek tisíc jako nemovitostí v uvozovkách, ale ty byty prostě jako nejsou. Většinou jsou tam dlouhodobě nějaký byty, který buď nikdo nechce, nebo jsou předražený a ty lidi si je prodávají sami, takže ta cena neodpovídá realitě a prostě leží to tam, ale jako byty prostě nejsou.
Ale bytů v nabídce v České republice přes 21 000, domů někde přes 15. To znamená, relativně to vypadá, že by mělo být co prodávat, ale těch možná ležáků je tam pořád dost?
Hele, je toho strašně zajímavý, protože já jsem teďka se zajímal, já bydlím na Rohanském ostrově u Vltavy v Karlíně a vedle staví J&T tři bytový domy, za pár měsíců to mají skoro prodaný. Sekyra Group, kterej staví na druhý straně vlastně Rohanského ostrova vedle těch baráků, kde bydlím já, tak vlastně dal do prodeje neveřejnýho, jenom pro svoje klienty poslal jeden jediný email a za 14 dní měl prodaných, dejme tomu, 90 bytů za 210+1 000 Kč za metr čtvereční nebo od 180 do 210 000 Kč za metr čtvereční. A prostě ty lokality dobrý, opravdu táhnou. Byl jsem na prezentaci J&Téčku. Prostě zájemci, není jako, pokud chceš vyloženě fantastickou lokalitu, tak po tý se zapráší, takže když jako chceš koupit, tak musíš buď si najít něco ze stávající nabídky, což možná spousta lidí nechce, protože jsou to většinou činžovní domy bez parkování v původní zástavbě, třeba ne v úplně dobrém stavu nebo tam nefunguje úplně SVJ nebo bytový družstvo a tak dál a tak dál, nebo je to panelák, což lidi taky dneska chtějí jako méně. Pamatuju si doby, kdy těch bytů v nabídce bylo výrazně víc, těch second handových. Takže dneska se takhle prodává prostě jako byt z papírů, které opravdu jako na, říká se tomu průměrná cena 130 000.
V Praze 135 000 a nějaké drobné.
Karlín 180–210. A je to takhle pryč prostě. Takže jako chápu, že je 21 000 bytů v aktuální nabídce, ale museli bychom podle mě rozklíčovat, co je to přesně zabity, kolik z nich jsou paneláky, kolik z nich jsou činžovní domy, kolik z nich je před rekonstrukcí. Lidi dneska nechtějí to se pouštět do dobrodružství s rekonstrukcí, protože oni vlastně to kupujou za nějakou cenu a dopředu nevěděj, kolik je bude stát ta rekonstrukce.
Ale možná tady do toho skočím. Dokážou makléři poradit těm lidem, jak by to měli zrekonstruovat a kolik je to bude stát?
Kéž by. Bohužel to většinou tak není. Makléř by měl určitě bejt třeba minimálně obklopenej lidma, který mu udělají nějakou indikativní nabídku, to znamená, když připravuju nemovitost na prodej, která je určená ke kompletní rekonstrukci, tak já si nechám zpracovat od kolegy, který se mnou spolupracuje nebo který ho doporučuju klientům, když potřebujou něco opravit nebo zrekonstruovat, tak mi připraví indikativní nabídku plus minus, alespoň ať mají zájemci nějakej cenovej rámec toho, kolik je ta rekonstrukce bude stát a to je podle mě strašně důležitý, aby, aby fungovalo, protože ty lidi si to pak mnohem líp představí a umějí, vlastně vidí to světlo na konci tunelu v rámci tý ceny, která je čeká, kterou za to zaplatí.
Michale, co by sis psal do roku 2025, aby se stalo na realitním trhu?
Já bych si přál asi, aby, hele, já už 10 let makám na tom, aby makléři pracovali líp, než pracujou, takže já bych si přál, abysme pořád posouvali úroveň realitních makléřů k vyšší kvalitě. Ono to nejde samo, protože my sice můžeme jako vytvářet zázemí, vytvářet produkty, vytvářet cokoliv a prostě dosahovat makléřům lepší výsledky, ale ti makléřům musejí chtít. To znamená, je to vždycky do tý mentalitě jednotlivýho člověka, ale to je to, co bych si přál nejenom jako do novýho roku nebo do příštího roku, ale nejenom jako proto, že by se nám všem makléřům jako líp žilo na tom trhu, kdyby to naše renomé trošku se pozvedlo, ale i kvůli těm klientům, který pak vlastně si naběhnou nebo prostě narazí na makléře, který, kterým třeba něco nevysvětlí, ty jako zájemci i prodávající jsou pořád jako laici, jsou to v dobrém slova smyslu amatéři, který prostě to nedělají dnes a denně, takže spoustě věcem nerozumějí, neumějí si jako domyslet třeba jako spoustu důsledků, můžou přijít o peníze, a to je vždycky špatně. Takže já bych si přál, aby jsme se chovali líp ke klientům, ať už jsou to prodávající nebo zájemci a uváděli jako maximálně dobrou práci.
Michale, díky moc. Pro dnešek asi stačí. My se uvidíme 13. ledna u vyhlášení vítězů projektu Realiťák roku v Poslanecké sněmovně, věřím. A hlavně, ať jsou klidné vánoční svátky, protože už se to blíží vám všem a hodně štěstí do novýho roku.
Děkuju, přeju i tobě, celému týmu Reality iDNES, krásný svátky a hlavně vám všem, ať se vám daří, ať si splníte všechna přání, na která myslíte ještě před Vánoci.
Mějte se krásně, na shledanou.